25 januari Månadens Utvalda

6747
Soffbord, Alf Svensson, Bra Bohag, teak och glas, 1900-talets mitt
Slutpris4 300 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

6755
Diamantring, Guld 18k, 4.2g, 9st diamanter
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 000 - 11 000 SEK

6606
Matta, Ogeborg Design collection, "Space", samtida, 260 cm
Slutpris2 100 SEK
Värdering25 000 SEK

6760
Celine, solglasögon "Triomphe"
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 500 SEK

6769
Solglasögon, "The Nikky", NK2, Vysen
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK

6802
Vas, Gunnar Nylund, Rörstrand, Harpälsglasyr
Slutpris4 500 SEK
Värdering4 000 SEK

6805
Matta, Täbris, Signerad Zadeh, Semi-antik
Slutpris6 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK

6807
Elgitarr, Eagle Flying V, ca 1980
Slutpris2 300 SEK
Värdering6 000 SEK

6840
Diamantring, Guld 18k, 2.4g, 40 diamanter
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK

6841
Diamantring, Guld 18k, 4.9g, 5 diamanter
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK

6842
Diamantring, Guld 18k, 6.0g, 13 diamanter
Slutpris4 900 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK

6835
Skulptur , "Hissing Cat Gato", Bordallo Pinheiro, Portugal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK

5692
Dalahäst, Nissertyp, vit botten, 1900-talets andra kvartal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK

5748
Mari Simmulson, fat, Upsala Ekeby, 4055
Slutpris2 400 SEK
Värdering5 000 SEK

5749
Stig Lindberg, "Stora Eva", Gustavsberg, parian
Slutpris1 000 SEK
Värdering3 000 SEK

6063
Paul Moreau-Vauthier, Frankrike, sigillstamp, brons, signerad i godset, omkring år 1900.
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK

6191
Tage Åsén, flicka med fågelbur, olja på pannå, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

5622
Axel Einar Hjorth, sminkbord, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1932
Slutpris2 300 SEK
Värdering3 000 SEK

7076
Skulptur, fågel, pyrit och kvarts
Slutpris1 100 SEK
Värdering3 500 SEK

7077
Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, stengods, signerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

7078
Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, stengods, signerad
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

7095
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

7096
Francisque Joseph Duret, efter, (1804-1865), Frankrike, skulptur, patinerad brons, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK

7112
Olga Nyblom, "Midsommarnatt", blandteknik på papper, signerad och daterad 1905
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK

7118
Jöran Nyberg, "Sirius", blandteknik, signerad
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK

7163
Paul Klee, efter, komposition, väggbonad
Slutpris1 250 SEK
Värdering2 000 SEK

7237
Diamant och safirring, Guld 18k, 2.9g
Slutpris2 300 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

Bolandsgatan 15G