5405
Kjell Engman, "Filippa", Vinglas 4 st, Kosta Boda
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

5408
Coupeglas, 15 st, Reijmyre
Slutpris550 SEK
Värdering600 - 800 SEK

5409
Lampfot, samt 4 st ölglas, 1960/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5410
Skålar, 2 st, Rörstrand, sekelskifte samt 2 st karaffer
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5413
Mattallrikar, "Blå Blomst", 6 st, modell 10/1621, Royal Copenhagen
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK

5414
Tallrikar, "Blå Blomst", 6 st, modell 10/1623, Royal Copenhagen
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

5472
Carl-Harry Stålhane, skål, glaserat stengods, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK

2605
Alf Wallander (1862-1914), mattallrikar, 7 st, jugend, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK

2612
Skål på fot samt 12 st assietter, jugend, porslin, Rörstrand 1900-talets första del
Slutpris500 SEK
Värdering2 000 SEK

2611
Konsoler, 1 par, majolika, Rörstrand, 1880-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering6 000 SEK

Bolandsgatan 15G