7064
Stol, "Axet", gustavianskt provinsarbete, omkring år 1800
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
7065
Salongsbord, i Johan Ömans art, empire, 1800-talets andra kvartal
Aktuellt bud1 050 SEK
Värdering2 000 SEK
7066
Fåtöljer, ett par, kromat stål, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 450 SEK
Värdering800 SEK
7068
Yngve Ekström, "Ruster", fåtölj med fotpall, ek, Swedese
Aktuellt bud1 150 SEK
Värdering1 500 SEK
7070
Rottinggrupp, stolar ett par samt bord, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
7072
Soffa/dagbädd, Alf Svensson och Yngvar Sandström, "S-design", Kock Möbel, Malmö, 1960-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 200 SEK
7098
Lisa Larson, "Gustaf", figurin, stengods, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
7099
Lisa Larson, "Gunnar Sträng", sparbössa, lergods
Aktuellt bud275 SEK
Värdering500 SEK
7100
Lisa Larson, "Katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
7101
Lisa Larson, "Räv", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
7102
Lisa Larson, "Lejon mini", ur serien "Afrika", stengods
Aktuellt bud225 SEK
Värdering300 SEK
7103
Lisa Larson, "Sittande katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
7104
Lisa Larson, "Säl", ur serien "Lillskansen", glaserat stengods
Aktuellt bud225 SEK
Värdering300 SEK
7106
Teskrin, möjligen England, George III, omkring år 1800
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
7107
Cigarettetui, silver, 900, 168 gram, emaljerad dekor med motiv efter Anders Zorn, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud5 250 SEK
Värdering3 000 SEK
7113
Carl Larsson, efter, "Barbro", etsning, osignerad
Aktuellt bud225 SEK
Värdering600 SEK
7114
Jöran Nyberg, "Romanssångerskan", blandteknik på papper, signerad
Aktuellt bud850 SEK
Värdering3 000 SEK
7116
Jöran Nyberg, Västra hamnen, Malmö, litografi, Hors Commerce, signerad
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
7117
Jonas Nilsson, havsörn, litografi, signerad
Aktuellt bud225 SEK
Värdering1 000 SEK
7119
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" vinglas, 12 st, Iittala
Aktuellt bud325 SEK
Värdering800 SEK
7120
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" starkvinsglas, 12 st, Iittala
Aktuellt bud225 SEK
Värdering500 SEK
7121
Cognacskupor, "Hald", 5 st, Edward Hald, Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
7122
Kaffe/tekoppar, 6 st, "Pomona", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
7130
Vinglas, 5 st, samt 3 st Champagnestrutar "Helena", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
7131
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", mattallrikar, 18 st, Iittala.
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
7133
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", 14 st assietter samt 6 st skålar
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
7140
Alice Nordin (1873-1948), skulptur, gips, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
7142
Hänkelvas, Etruskiska vaser, porslin, England, 1800-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7143
Keramik, 4 delar, varav 1 st lockask, stengods, Gunnar Nylund
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
7146
Ljusstakar, 3 par, porslin, Aluminia, Bavaria, Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Bolandsgatan 15G