Kategorier

Avslutad
7118
Jöran Nyberg, "Sirius", blandteknik, signerad
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK
Avslutad
7163
Paul Klee, efter, komposition, väggbonad
Slutpris1 250 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
7112
Olga Nyblom, "Midsommarnatt", blandteknik på papper, signerad och daterad 1905
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
7096
Francisque Joseph Duret, efter, (1804-1865), Frankrike, skulptur, patinerad brons, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
7095
Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, stengods, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
7078
Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, stengods, signerad
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
7077
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
5622
Axel Einar Hjorth, sminkbord, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1932
Slutpris2 300 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
6191
Tage Åsén, flicka med fågelbur, olja på pannå, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
5692
Dalahäst, Nissertyp, vit botten, 1900-talets andra kvartal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
6835
Skulptur , "Hissing Cat Gato", Bordallo Pinheiro, Portugal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
6842
Diamantring, Guld 18k, 6.0g, 13 diamanter
Slutpris4 900 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
6841
Diamantring, Guld 18k, 4.9g, 5 diamanter
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
6840
Diamantring, Guld 18k, 2.4g, 40 diamanter
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
6805
Matta, Täbris, Signerad Zadeh, Semi-antik
Slutpris6 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
6802
Vas, Gunnar Nylund, Rörstrand, Harpälsglasyr
Slutpris4 500 SEK
Värdering4 000 SEK
Avslutad
6769
Solglasögon, "The Nikky", NK2, Vysen
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
6760
Celine, solglasögon "Triomphe"
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
6755
Diamantring, Guld 18k, 4.2g, 9st diamanter
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 000 - 11 000 SEK
Avslutad
6747
Soffbord, Alf Svensson, Bra Bohag, teak och glas, 1900-talets mitt
Slutpris4 300 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
5929
Jubileumsmynt, 16st 2kr, Sverige
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
6115
Fat, Silver, 591g, GAB
Slutpris6 750 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
4853
Matta, Marocko, samtida, 323x177 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
5588
Trädgårdsbord, matbord, "Lorient", Jotex, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
5554
Taburett, rokokostil, 18-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
5548
Karmstol, rokoko, Frankrike, valnöt, 1700-tal
Slutpris375 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
7074
Fiskgryta, Grillby, koppar, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
6825
Stormkök, Trangia, nr 25
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
6998
Lisa Larsson, ljushållare, tomte, K-studion, Gustavsberg, signerad
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
7001
Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand Ateljé, stengods
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
7004
Bajonetter, 3 st, 18/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
7003
Bordslampa, Fagerhults, "1015", mässing
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
7010
Stig Lindberg, "Silur", ytterfoder/skål, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
7014
Militaria, xylografiska färgtryck över svenska regementen, 7 st, Ludwig Carl Zamarski, 1800-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
7015
Matservis, "Måsen", Bing & Gröndahl, 28 delar
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
7016
Bibel, gamla testamentet, 1800-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
7017
Servis, "Noel", Royal Grafton, England, 21 delar
Slutpris1 250 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
7019
Symaskin, "Viking", Husqvarna
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
6483
Gitarr, Levin
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
5415
Knivar, 5 st, varav 1 st G. Falk, Åsele
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
6839
Kristallskålar, 2 st "Corona", Lars Hellsten, Orrefors, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
6827
Evy Låås, träd med fåglar, litografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
6810
Takkrona, omkring sekelskiftet 18/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
6778
Fossiler, 3 delar, varav 1 slipat som fat
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
6772
Tulpan- / bukettvas, porslin, Royal Copenhagen
Slutpris1 350 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
6724
Frack, ca strl 48
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
6410
Systemdigitalkamera, CanonEOS 500D, 3 objektiv och tillbehör
Slutpris750 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
7008
Kaffekoppar, 6 st "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se