Kategorier

5d 16h
7208
Skulptur, stegrande häst, bemålad gips, signerad S Edberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 16h
7216
Tallrikar, "Svenska måltider", 8 st
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 16h
7220
Hängen, 2st, 18k, 1.4g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 200 SEK
5d 17h
7248
Tårtspade, Silver, Finland, 48g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 17h
7253
Smycken, Halsband, 3st, silver, 38g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 17h
7255
Örhängen, 1 par, silver, Kalevala Koru,
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 17h
7256
Armband, 5st, silver, 32g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 17h
7258
Örhängen, 9 par, Silver, 24g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 17h
7259
Bijouterier
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 17h
6976
Tallrikar, 12+6st, "Rainbow", Bertil Vallien
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 17h
7012
Nils Landberg, vinkylare, Orrefors, glas
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 17h
7075
Barometer, med intarsiadekor, mekanik tillverkad i England, 1940-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 17h
6345
Kandelabrar, 2 st "Nordic Light", Jonas Grundell, Design House Stockholm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 17h
6445
Manschettknappar, 4 par samt slipsnål
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 17h
5733
Bordslampa, teak, mässing och glas
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 17h
5995
Lampfot, alabaster, Italien
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
6d 14h
7353
Äggkoppsställ, nysilver, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 14h
7354
Lisa Larson, krassegris, Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 14h
7357
Mikroskop, Kifa, Österrike, med tillbehör, i etui
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 14h
7371
Serveringsbestick Anders Gabriel Dufva, Stockholm, (1822-1897), nysilver
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 14h
7374
Figurin, fågel, glas, okänd formgivare
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 14h
7375
Vinglas, "Line", 6 st, Anna Ehrner, Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
6d 15h
7378
Paavo Asikainen, servetthållare, Finland, 1970-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7380
Tamara Aladin, Finland, glas, vas och skål, 1960/70-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7383
Kaj Franck, kanna samt glas, 8 delar, Iittala
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7384
Vägghylla, teak, 1960-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7385
Vattenkaraff med glas, Orrefors, samt Kanna, William Morris
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7386
Ljusstakar, 2 st, "Arkipelago", Timo Sarpaneva, Iittala
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 15h
7387
Bertil Vallien, 3 delar konstglas, Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 15h
7390
Ulrica Hydman-Vallien, 3 delar konstglas, Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 15h
7394
Vas, "Sjögräs", Vicke Lindstrand, signerad, Kosta
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7395
Erika Lagerbielke, 2 st champagneglas "Orlando", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
6d 15h
7396
Katarina Löfström, vinglas, 2 st, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7397
Champagneglas, "Select", Liselott Henriksson, Boda Nova
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 15h
7398
Karaff och snapsglas, 1+6 st, Holmegaard
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 15h
7403
Bertil Vallien, vas, konstglas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
6d 15h
7407
Skulptur, glaserad keramik
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 15h
7410
Konstglas, 2 delar, Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 15h
7412
Nackstöd, Kina, porslin, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 15h
7415
Glaskonst, 4 delar
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 15h
7416
Glasservis, "Queen", Pukeberg, 10 delar, 1920/30-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
6d 15h
7419
Sybord, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 15h
7422
Stol, "Odenslunda", ur IKEA:s 1700-tals-serie, 1990-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
6d 15h
7427
Fotpall, "Lamino", Yngve Ekström, Swedese
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 15h
7440
Damarmbandsur, Guld 18k, Ø18mm, Tidena
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 000 SEK
6d 15h
7444
Ring, Guld 18k 2.7g, diamanter
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
6d 15h
7445
Ring, Guld 18k 3,4g, 9st diamanter
Aktuellt bud200 SEK
Värdering3 500 - 4 000 SEK
6d 15h
7447
Smycken, 4 delar, Silver, 25g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
Södersens Auktionshus logotype
Uppsala Filial

ÖPPETTIDER

Tis-Fre 12:30-16:30

BESÖKSADRESS

Bolandsgatan 15G

753 23 Uppsala

KONTAKT

Telefon: 0171-534 50

info@sodersens.se 

Bålsta Filial

ÖPPETTIDER

26/1 måndag 14.00- 16.00

27/1 tisdag 14.00- 16.00

28/1 onsdag 14.00- 16.00

29/1 torsdag 12.30- 16.30

30/1 fredag 12.30- 16.30

BESÖKSADRESS

Jättorpsvägen 3

746 93 Bålsta

KONTAKT

För frågor vänligen maila

Any further inquiries please email

info@sodersens.se 

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.