8 december Auktion

Avslutad
Karmstol, Axel Larsson, Bodafors, 1930/40-tal
5498
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, senbarock, 1700-talets mitt
5525
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Väggskåp, ek, 1700-tal
5526
Väggskåp, ek, 1700-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Trädgårdssoffa, gavlar i gjutjärn, 1900-talets början
5527
Slutpris1 350 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Carl Malmsten, "Vapensmeden", för Svensk Fur, 4 stolar och bord, 1900-talets mitt
5510
Slutpris425 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Vindflöjel, 1800-tal
5528
Vindflöjel, 1800-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Sidobord, England, arts and crafts, omkring år 1900
5547
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Karmstol, rokoko, Frankrike, valnöt, 1700-tal
5548
Slutpris1 450 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, stål och glas, 1950/60-tal
5503
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Väggskåp, furu,  1800-talets början
5529
Slutpris1 250 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Byrå, sengustaviansk, Sydsverige, ek, omkring år 1800
5550
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, stoppad, England, omkring 1900
5551
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Släde/pulka, Segebaden-Berg, med skakel, 1950-tal
5553
SlutprisInga bud
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Klaffbord, England, George III, mahogny, omkring år 1800
5555
Slutpris500 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Matbord, Tulipmodell, 1960-tal
5556
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Taburett, rokokostil, 18-/1900-tal
5554
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Marc Chagall, efter, "Carmen", offsetlitografi, signerad i trycket
5557
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
5558
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Roland Ljungberg, komposition, litografi, signerad
5559
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Helena Öhman, stugor, akvarell, signerad
5560
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Oidentifierade konstnärer, 2 st, olja på duk samt akvarell
5561
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Tak- / fönstertaklampor, 1 par, från Svenska Armaturer
5562
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
5563
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Taklampa, "Kotten", från Svenska Armaturer
5564
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Tak- / fönsterlampa, rosa glas, mässing
5565
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Fönsterlampor, 1 par, rosa lackerad samt mässing, samtida
5566
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
Avslutad
Kristallkrona, mässing samt prismor i kristall, samtida
5567
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Matlåda/kryddburk, Kina, porslin, sen Qingdynasti
5568
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Vas och dosor med lock, Kina, sen Qingdynasti
5569
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Tekanna, Kina, Famille rose, 18-/1900-tal
5570
Slutpris1 450 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Skål med lock, Kina, Famille rose, 1800-tal
5571
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Tallrik, Qianlong, Kina, 1700-tal
5583
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
Mat/kryddburk, Kina, sen Qingdynasti
5572
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Kryddkar, Kina, sen Qingdynasti
5585
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Fat, Japan samt snusdosa, Kina, 1900-tal
5586
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Skål på fot, Kina, omkring år 1900
5584
Slutpris3 500 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Sigillstamp med vax, Kina, 1900-talets andra hälft
5587
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Figuriner, i mässing, orientaliskt, 3 st
5589
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Skål, samt fat, Kina, porslin, 18-/1900-tal
5590
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med fat, handmålad dekor av Else Wirström, daterade 1952, 12 dlr
5593
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Kontorsljusstakar, ett par, No5, mässing, 18-/1900-tal
5594
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Dosa med lock, Kina, Qingdynasti
5592
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, "Disa", silver, MGAB, 12  st, 173 gram
5595
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Sigill, brons, i form av hare, 1930-tal
5596
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Edward Lindahl, figurin, stengods, uggla, Gustavsberg, signerad
5597
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Bandsked, troligtvis Hälsingland, bär datering 1855
5598
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, opalinglas och mässing, möjligen ASEA, 1940/50-tal
5599
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Taklampa, funkis, 1930-tal
5600
Taklampa, funkis, 1930-tal
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se