8 december Auktion

5498
Karmstol, Axel Larsson, Bodafors, 1930/40-tal
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

5525
Stolar, ett par, senbarock, 1700-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK

5526
Väggskåp, ek, 1700-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

5527
Trädgårdssoffa, gavlar i gjutjärn, 1900-talets början
Slutpris1 350 SEK
Värdering1 000 SEK

5510
Carl Malmsten, "Vapensmeden", för Svensk Fur, 4 stolar och bord, 1900-talets mitt
Slutpris425 SEK
Värdering3 000 SEK

5528
Vindflöjel, 1800-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK

5547
Sidobord, England, arts and crafts, omkring år 1900
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 500 SEK

5548
Karmstol, rokoko, Frankrike, valnöt, 1700-tal
Slutpris1 450 SEK
Värdering2 500 SEK

5503
Golvlampa, mässing, stål och glas, 1950/60-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK

5529
Väggskåp, furu, 1800-talets början
Slutpris1 250 SEK
Värdering800 SEK

5550
Byrå, sengustaviansk, Sydsverige, ek, omkring år 1800
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK

5551
Fåtölj, stoppad, England, omkring 1900
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK

5553
Släde/pulka, Segebaden-Berg, med skakel, 1950-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 200 SEK

5555
Klaffbord, England, George III, mahogny, omkring år 1800
Slutpris500 SEK
Värdering2 000 SEK

5556
Matbord, Tulipmodell, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

5554
Taburett, rokokostil, 18-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

5557
Marc Chagall, efter, "Carmen", offsetlitografi, signerad i trycket
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK

5558
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK

5559
Roland Ljungberg, komposition, litografi, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK

5560
Helena Öhman, stugor, akvarell, signerad
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK

5561
Oidentifierade konstnärer, 2 st, olja på duk samt akvarell
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5562
Tak- / fönstertaklampor, 1 par, från Svenska Armaturer
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

5563
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

5564
Taklampa, "Kotten", från Svenska Armaturer
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK

5565
Tak- / fönsterlampa, rosa glas, mässing
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

5566
Fönsterlampor, 1 par, rosa lackerad samt mässing, samtida
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

5567
Kristallkrona, mässing samt prismor i kristall, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK

5568
Matlåda/kryddburk, Kina, porslin, sen Qingdynasti
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK

5569
Vas och dosor med lock, Kina, sen Qingdynasti
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK

5570
Tekanna, Kina, Famille rose, 18-/1900-tal
Slutpris1 450 SEK
Värdering600 SEK

5571
Skål med lock, Kina, Famille rose, 1800-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK

5583
Tallrik, Qianlong, Kina, 1700-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

5572
Mat/kryddburk, Kina, sen Qingdynasti
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

5585
Kryddkar, Kina, sen Qingdynasti
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

5586
Fat, Japan samt snusdosa, Kina, 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5584
Skål på fot, Kina, omkring år 1900
Slutpris3 500 SEK
Värdering500 SEK

5587
Sigillstamp med vax, Kina, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5589
Figuriner, i mässing, orientaliskt, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5590
Skål, samt fat, Kina, porslin, 18-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5593
Kaffekoppar med fat, handmålad dekor av Else Wirström, daterade 1952, 12 dlr
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

5594
Kontorsljusstakar, ett par, No5, mässing, 18-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK

5592
Dosa med lock, Kina, Qingdynasti
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 SEK

5595
Kaffeskedar, "Disa", silver, MGAB, 12 st, 173 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK

5596
Sigill, brons, i form av hare, 1930-tal
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK

5597
Edward Lindahl, figurin, stengods, uggla, Gustavsberg, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

5598
Bandsked, troligtvis Hälsingland, bär datering 1855
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK

5599
Taklampa, opalinglas och mässing, möjligen ASEA, 1940/50-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK

5600
Taklampa, funkis, 1930-tal
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK

Bolandsgatan 15G