8 december Auktion

5687
Gunnar Cyrén, "Helena", Orrefors, champagneglas, 12 st,
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK

5688
Hyvel och sax, hyvel bär datering 1824, sax omkring år 1800
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5689
Silver, bricka, sockerskål och gräddkanna, importstämplat, silver 835, vikt 326 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK

5691
Konstglas, fat, Mari Zidén
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

5693
Dalahäst, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5690
Upsala-Ekeby, 4 delar, glaserad keramik, bla skål, Anna-Lisa Thomson
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

5696
Modellfartyg, 2 st
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK

5697
Bordslampor, 2 st, mässing, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5694
Bordslampa, Lyktan Bankeryd, modell 541
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

5698
Terrin med lock, Italien, 1970/80-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK

5699
Stövlar, läder, August Johansson, Uppsala, storlek 46
Slutpris475 SEK
Värdering300 SEK

5700
Leksaker, jordbruk, 11 dlr
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5701
Lanterna, bemålad metall, glas, 1900-talets mitt
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK

5702
Adventsljusstake, glaserat lergods, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5703
Kuriosa, dalahäst, träfiguriner, tallrikar, skedar
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

5704
Ljusstakar, ett par, smide
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5705
Kaffekvarn, rödmålad, 1800-talets andra hälft
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

5706
Allmogeföremål, bär datering 1852, samt svepask omkring 1800-talets mitt
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

5707
Fåtöljer, rotting, ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris375 SEK
Värdering1 000 SEK

5708
Fåtölj, rotting, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

5709
Slutpris275 SEK
Värdering1 200 SEK

5711
Niels Gammelgaard, "Järpen", bord med stol, ikea, 1980-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK

5714
Spegel, Oscariansk, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

5715
Spegel, Karl Johan-stil, mahogny, 18-/1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

5712
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK

5710
Stolar, 4 st, björk, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK

5716
Spegel, furu, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5268
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

5516
Soffa, 1930-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

3331
Terrin med lock, "Blå Blomst", nr 1734, Royal Copenhagen
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 SEK

4672
Sylvia Leuchovius, vas, Rörstrand, stengods, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

5823
Klaffbord, Karl Johan-stil, 1800-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Värdering1 000 SEK

4244
Skål på fot, skuret trä, allmoge, 1800-tal
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

4289
Pipa, med silvermontering, år 1848
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

4142
Matta, Anna-Johanna Ångström, röllakan, signerad, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK

2071
Appliquer, 1 par, rokokostil, mässing, 1900-talets första del
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

4579
Skor, Blundstone, unisex, 37, mocka
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 SEK

4581
Skor, Blundstone, Stout brown, unisex, 37
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK

3982
Lisa Larson, Sparbössa, "Gunnar Sträng", stengods, Gustavsberg
Slutpris475 SEK
Värdering300 SEK

Bolandsgatan 15G