26 december Månadens Utvalda

5646
Stolar, i rokoko, av Stockholmskvalite, 2+3 st, 1700-talets tredje kvartal
Slutpris3 700 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK

5717
Golvlampa, troligtvis Harald Notini för Böhlmarks, 1940-tal
Slutpris14 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

5695
Soldattorpstavla, "Kongli Uplands Regemente Upsala Compa No 138", 1800-talets mitt
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK

5615
Axel Einar Hjorth, säng, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1931
Slutpris250 SEK
Värdering2 000 SEK

5616
Slutpris225 SEK
Värdering2 000 SEK

5617
Axel Einar Hjorth, stolar, "Du Barry", ett par, Nordiska Kompaniet, 1931
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

5621
Axel Einar Hjorth, taburett, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1932
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 SEK

5623
Axel Einar Hjorth, sängbord, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1932
Slutpris3 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

5692
Dalahäst, Nissertyp, vit botten, 1900-talets andra kvartal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK

5718
Klövjesadel, allmoge, 1800-talets mitt
Slutpris1 450 SEK
Värdering2 000 SEK

5624
Axel Einar Hjorth, byrå, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1930
Slutpris4 500 SEK
Värdering4 000 SEK

5749
Stig Lindberg, "Stora Eva", Gustavsberg, parian
Slutpris1 000 SEK
Värdering3 000 SEK

5748
Mari Simmulson, fat, Upsala Ekeby, 4055
Slutpris2 000 SEK
Värdering5 000 SEK

5751
Stig Lindberg, vas, "Domino", No2, Gustavsberg
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 500 SEK

5747
Taisto Kaasinen, figurin, zebror, Upsala Ekeby
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK

5761
Halskedja, 18k, 204.5g, diamanter
Slutpris168 000 SEK
Värdering170 000 - 190 000 SEK

5964
Örhängen, 1 par, guld 18k och diamanter
Slutpris15 500 SEK
Värdering17 000 - 20 000 SEK

5965
Diamantring, Guld 18k, 25.2g, 46 diamanter
Slutpris20 500 SEK
Värdering23 000 - 25 000 SEK

6037
Golvvas, Kina, sen Qing, porslin, 1800-tal
Slutpris1 050 SEK
Värdering2 000 SEK

6038
Vas, Kina, sen Qing, porslin, 1800-talets slut
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK

6062
Bordslampa, jugend, patinerad brons, 1900-talets början
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK

6063
Paul Moreau-Vauthier, Frankrike, sigillstamp, brons, signerad i godset, omkring år 1900.
Slutpris1 250 SEK
Värdering3 000 SEK

6064
Edward Hald, "Fiskgraal", vas, Orrefors, Graal 951, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK

6111
Skål/Ytterfoder, Silver, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1927
Slutpris6 250 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

6112
Kaffekanna, Silver, 803g, Stockholm år 1904
Slutpris10 500 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK

6136
Takkrona, rokokostil, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering4 000 SEK

6191
Tage Åsén, flicka med fågelbur, olja på pannå, signerad
Slutpris475 SEK
Värdering1 500 SEK

6350
Besticksuppsättning, 66 delar, "Vasa", Silver, GAB
Slutpris22 000 SEK
Värdering20 000 - 24 000 SEK

6036
Oidentifierad konstnär, fransk skola, olja på duk, 1700-tal
Slutpris7 250 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK

6451
Carl Larsson, "Martina med frukostbrickan", etsning, monogramsignerad i blyerts
Slutpris1 350 SEK
Värdering1 500 SEK

6460
Teservis, Musselmalet, 10 delar, Royal Copenhagen
Slutpris4 700 SEK
Värdering5 000 SEK

6453
Jules René Hervé, (1887-1981, Frankrike, äppleskörd, olja på duk, signerad
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK

6403
Kniv, Damaskusstål, Nordeuropa, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK

6461
Ljuskrona, Venetiansk stil, 6 st ljusarmar,1900-talets första hälft
Slutpris325 SEK
Värdering3 000 SEK

6162
VM-biljetter, fotboll, finalen och 1/8-finalen, Sverige-Brasilien, 1958, 2 st
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

6462
Stor mineral, möjligen rosenkvarts, 22 kg
Slutpris3 300 SEK
Värdering3 000 SEK

Bolandsgatan 15G