26 december Månadens Utvalda

Avslutad
Stolar, i rokoko, av Stockholmskvalite, 2+3 st, 1700-talets tredje kvartal
5646
Slutpris3 700 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Golvlampa, troligtvis Harald Notini för Böhlmarks, 1940-tal
5717
Slutpris14 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Soldattorpstavla, "Kongli Uplands Regemente Upsala Compa No 138", 1800-talets mitt
5695
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Axel Einar Hjorth, säng, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1931
5615
Slutpris250 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
5616
Slutpris225 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Axel Einar Hjorth, stolar, "Du Barry", ett par, Nordiska Kompaniet, 1931
5617
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Axel Einar Hjorth, taburett, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1932
5621
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Axel Einar Hjorth, sängbord, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1932
5623
Slutpris3 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Dalahäst, Nissertyp, vit botten, 1900-talets andra kvartal
5692
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Klövjesadel, allmoge, 1800-talets mitt
5718
Slutpris1 450 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Axel Einar Hjorth, byrå, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1930
5624
Slutpris4 500 SEK
Värdering4 000 SEK
Avslutad
Stig Lindberg, "Stora Eva", Gustavsberg, parian
5749
Slutpris1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Mari Simmulson, fat, Upsala Ekeby, 4055
5748
Slutpris2 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Avslutad
Stig Lindberg, vas, "Domino", No2, Gustavsberg
5751
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Taisto Kaasinen, figurin, zebror, Upsala Ekeby
5747
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Halskedja, 18k, 204.5g, diamanter
5761
Slutpris168 000 SEK
Värdering170 000 - 190 000 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, guld 18k och diamanter
5964
Slutpris15 500 SEK
Värdering17 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Diamantring, Guld 18k, 25.2g, 46 diamanter
5965
Slutpris20 500 SEK
Värdering23 000 - 25 000 SEK
Avslutad
Golvvas, Kina, sen Qing, porslin, 1800-tal
6037
Slutpris1 050 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Vas, Kina, sen Qing, porslin, 1800-talets slut
6038
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, jugend, patinerad brons, 1900-talets början
6062
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Paul Moreau-Vauthier, Frankrike, sigillstamp, brons, signerad i godset, omkring år 1900.
6063
Slutpris1 250 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Edward Hald, "Fiskgraal", vas, Orrefors, Graal 951, signerad
6064
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Skål/Ytterfoder, Silver, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1927
6111
Slutpris6 250 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Kaffekanna, Silver, 803g, Stockholm år 1904
6112
Slutpris10 500 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Takkrona, rokokostil, 1800-tal
6136
Slutpris1 100 SEK
Värdering4 000 SEK
Avslutad
Tage Åsén, flicka med fågelbur, olja på pannå, signerad
6191
Slutpris475 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, 66 delar, "Vasa", Silver, GAB
6350
Slutpris22 000 SEK
Värdering20 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär, fransk skola, olja på duk, 1700-tal
6036
Slutpris7 250 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Carl Larsson, "Martina med frukostbrickan", etsning, monogramsignerad i blyerts
6451
Slutpris1 350 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Teservis, Musselmalet, 10 delar, Royal Copenhagen
6460
Slutpris4 700 SEK
Värdering5 000 SEK
Avslutad
Jules René Hervé, (1887-1981, Frankrike, äppleskörd, olja på duk, signerad
6453
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Kniv, Damaskusstål, Nordeuropa, 1800-tal
6403
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Ljuskrona, Venetiansk stil, 6 st ljusarmar,1900-talets första hälft
6461
Slutpris325 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
VM-biljetter, fotboll, finalen och 1/8-finalen, Sverige-Brasilien, 1958, 2 st
6162
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Stor mineral, möjligen rosenkvarts, 22 kg
6462
Slutpris3 300 SEK
Värdering3 000 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se