17 december Auktion

Avslutad
Reinhold Ljunggren, stad i snö, litografi, signerad
6192
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Lars Finn, Uppsalamotiv, olja på duk, signerad
6193
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Lars Norrman, segelbåt, litografi, signerad
6195
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Jan Lundquist, Stockholmsmotiv, litografi, signerad
6196
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär, rävungar, olja på duk, signerad
6194
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Per Åkered, domherrar, olja på duk, signerad
6198
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Andy Warhol, efter, tryck
6204
Andy Warhol, efter, tryck
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Affisch, "Emprunt Port De Nantes"
6206
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Jan Stenvinkel, hav, litografi, signerad
6200
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Jan Jonsving, stilleben, olja på duk, signerad
6197
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Lars Karlsson, litografier, 2 st
6236
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Marc Chagall, efter, osignerad, Ch. Sorlier, Graveur-litographie
6238
Slutpris225 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Nito Vega, "Uppsala", akryl på duk, signerad
6232
Slutpris1 050 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Gösta Josefsson, promenad genom Skytteanum, akvarell, signerad
6239
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Emil Hedenström, olja på duk, signerad
6240
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Roland Svensson, "Evert vid kvällsmålet", teckning på papper, signerad
6242
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, nyrenässans, 1800-talets slut
6243
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Albert Engström, "Höstkväll i Grisslehamn", med dedikation
6241
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Hänge, Efva Attling, Sterling silver
6304
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Örhängen och brosch, silver
6305
Örhängen och brosch, silver
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Nålmärken, bla Olympiad och utställningar
6306
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Medaljer och manschettknappar, Silver, 143g
6307
Slutpris1 450 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Äldre sedlar, Svenska samt utländska
6309
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Mynt, 28 delar, Sverige, Silver
6308
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Mari Simmulson, "4306", figurin, Upsala Ekeby
6330
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Kandelaber, mässing, 1900-talets mitt
6331
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Gunilla Allard, matbord "Cooper", Lamhults, samtida
1986
Slutpris275 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Sypall, stoppad, 1900-talets mitt
6244
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Vas, Rörstrand, jugend, 1900-talets början
6333
Slutpris275 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Skulptur "Indonesiska", Mari Simmulson, Upsala-Ekeby
6332
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Ljusstake, Edvin Ollers, tenn, Schreuder & Olsson
6335
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Timo Sarpaneva, 2 st glas "Arkipelago", Iittala
6336
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Gunnar Nylund, vas med hänkel, glaserat stengods, Rörstrand
6334
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Bengt Orup, 5 st coupeglas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
6337
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Gunnar Ander, 2 st kandelabrar, Ystad metall
6338
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
6339
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Bordslampa, EWÅ, modell B-9
6341
Bordslampa, EWÅ, modell B-9
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Nattljusstakar, ett par, silver, Malmö, år 1871, 260 gram
6340
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Figuriner "Drutten & Gena", dosa Limoges,
6343
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Sidenbroderi, Kina, 1900-talets andra hälft
6344
Slutpris350 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
6346
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 2+1 st, mässing
6347
Ljusstakar, 2+1 st, mässing
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Assietter, "Blå eld", Hertha Bengtsson, 3+1, Rörstrand
6348
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Rörstrand, "Grön Anna", 28 dlr
6342
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Skålar, 2st,  "Berså", Stig Lindberg samt skål stengods, Rörstrand
6349
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Ytterfoder, 3 st, "Waldemarsudde", Rörstrand
6351
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Pokalbägare, silver 833, 128 gram
6354
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Syskrin, 1800-tal, fingerborg i silver
6355
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se