17 december Auktion

6192
Reinhold Ljunggren, stad i snö, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6193
Lars Finn, Uppsalamotiv, olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

6195
Lars Norrman, segelbåt, litografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6196
Jan Lundquist, Stockholmsmotiv, litografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

6194
Oidentifierad konstnär, rävungar, olja på duk, signerad
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK

6198
Per Åkered, domherrar, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6204
Andy Warhol, efter, tryck
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6206
Affisch, "Emprunt Port De Nantes"
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6200
Jan Stenvinkel, hav, litografi, signerad
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK

6197
Jan Jonsving, stilleben, olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

6236
Lars Karlsson, litografier, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6238
Marc Chagall, efter, osignerad, Ch. Sorlier, Graveur-litographie
Slutpris225 SEK
Värdering800 SEK

6232
Nito Vega, "Uppsala", akryl på duk, signerad
Slutpris1 050 SEK
Värdering800 SEK

6239
Gösta Josefsson, promenad genom Skytteanum, akvarell, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

6240
Emil Hedenström, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6242
Roland Svensson, "Evert vid kvällsmålet", teckning på papper, signerad
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

6243
Stolar, ett par, nyrenässans, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6241
Albert Engström, "Höstkväll i Grisslehamn", med dedikation
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

6304
Hänge, Efva Attling, Sterling silver
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

6305
Örhängen och brosch, silver
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

6306
Nålmärken, bla Olympiad och utställningar
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

6307
Medaljer och manschettknappar, Silver, 143g
Slutpris1 450 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK

6309
Äldre sedlar, Svenska samt utländska
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6308
Mynt, 28 delar, Sverige, Silver
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

6330
Mari Simmulson, "4306", figurin, Upsala Ekeby
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK

6331
Kandelaber, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK

1986
Gunilla Allard, matbord "Cooper", Lamhults, samtida
Slutpris275 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

6244
Sypall, stoppad, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK

6333
Vas, Rörstrand, jugend, 1900-talets början
Slutpris275 SEK
Värdering500 SEK

6332
Skulptur "Indonesiska", Mari Simmulson, Upsala-Ekeby
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

6335
Ljusstake, Edvin Ollers, tenn, Schreuder & Olsson
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

6336
Timo Sarpaneva, 2 st glas "Arkipelago", Iittala
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6334
Gunnar Nylund, vas med hänkel, glaserat stengods, Rörstrand
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

6337
Bengt Orup, 5 st coupeglas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

6338
Gunnar Ander, 2 st kandelabrar, Ystad metall
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6339
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6341
Bordslampa, EWÅ, modell B-9
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

6340
Nattljusstakar, ett par, silver, Malmö, år 1871, 260 gram
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK

6343
Figuriner "Drutten & Gena", dosa Limoges,
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK

6344
Sidenbroderi, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering2 000 SEK

6346
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK

6347
Ljusstakar, 2+1 st, mässing
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6348
Assietter, "Blå eld", Hertha Bengtsson, 3+1, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

6342
Rörstrand, "Grön Anna", 28 dlr
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK

6349
Skålar, 2st, "Berså", Stig Lindberg samt skål stengods, Rörstrand
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK

6351
Ytterfoder, 3 st, "Waldemarsudde", Rörstrand
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK

6354
Pokalbägare, silver 833, 128 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK

6355
Syskrin, 1800-tal, fingerborg i silver
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

Bolandsgatan 15G