5503
Golvlampa, mässing, stål och glas, 1950/60-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK

5562
Tak- / fönstertaklampor, 1 par, från Svenska Armaturer
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

5563
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

5564
Taklampa, "Kotten", från Svenska Armaturer
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK

5565
Tak- / fönsterlampa, rosa glas, mässing
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

5566
Fönsterlampor, 1 par, rosa lackerad samt mässing, samtida
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

5567
Kristallkrona, mässing samt prismor i kristall, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK

5594
Kontorsljusstakar, ett par, No5, mässing, 18-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK

5599
Taklampa, opalinglas och mässing, möjligen ASEA, 1940/50-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK

5600
Taklampa, funkis, 1930-tal
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK

5602
Taklampa, 18/1900-tal
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

5606
Kandelabrar, 1+1, bemålat trä, 1900-tal
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK

5610
Ljusstakar 1+4 st, bemålat trä, varav 1 st E. Barchmann, Lidingö
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5601
Hallampa, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

5611
Bertil Vallin, skulptur/ljushållare, konstglas, signerad, Kosta Boda
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

4525
Takfotogenlampor, 2 st snarlika
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK

5661
Kandelabrar, 2 st, Upsala Ekeby
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

5663
Kandelabrar, 2 st, Åke & Leslie Grunditz, Guldkroken
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

5676
Ljusstakar, 1 par, i form av hummer, trä, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

5694
Bordslampa, Lyktan Bankeryd, modell 541
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

5697
Bordslampor, 2 st, mässing, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5704
Ljusstakar, ett par, smide
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

Bolandsgatan 15G