14 december Auktion

2967
Tavla, tryck, med signerad dedikation av Gustaf Cederström
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5249
Grafiskt blad, Palazzo Ducale och Dogepalatset i Venedig, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

4963
Ytterfoder, ett par, Gunnar Nylund, Rörstrand.
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5105
Skålar, Kosta Boda, glas, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

3945
Fåtölj, Bröderna Andersson, teak och läder, 1960-tal
Slutpris225 SEK
Värdering2 000 SEK

5027
Muggar, "Unikko", Maija Isola, 1964, eftertillverkade 2005
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

4594
Oidentifierad konstnär, skörd, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

4890
Elgitarr, Hagströms, "Ultra Swede", Absolut vodka, limited edition, Made in China, 2010
Slutpris3 000 SEK
Värdering8 000 SEK

5217
Skåp med dörrar, Ragnars
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

5115
Kökspall, 1900-talets slut
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK

5052
Bijouterier och skrin
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5227
Arne Lundell, komposition, etsning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5241
I.W Laird, "Innocent sport", No 4, London, 1836
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

4606
Masker, 2 st, Afrikana, trä
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK

5223
Sven Eriksson, "Från Johannesbäck", olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5207
Björn Lindroth, "Efter stormen", litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5242
Richard Earlom England 1743-1822, efter Claude Lorrain, publicerad 1775, senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5210
James Janicek, komposition, litografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6023
Bijouterier
Slutpris275 SEK
Värdering1 500 SEK

4889
Sven Lingard, komposition, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5206
Björn Lindroth, "I havsbandet", litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5035
Bok, "Svenska kvinnan genom seklen", Carl Larsson, efter, Stockholm, år 1909
Slutpris475 SEK
Värdering400 SEK

5218
Skåp med dörrar, Ragnars
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

5145
Fåtölj, "Lady", Johannes Andersen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

5215
Ingegerad Gärthner, "Stenbäcken" etsning, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

4548
Analog kamera, Canon Eos 1000F
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5237
Captain William Baillie, efter, porträtt av Lord John Stuart, gravering, daterad 1779
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

4878
Bokhylla med skåpsdel, ekfanér, Rangnars, samtida
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK

4879
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK

4874
Skåp med invändiga hyllor, ekfanér, Rangnars, samtida
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK

5230
Elis Åslund, fjällandskap, litografi, signerad
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK

3756
Soffbord, bemålat trä och metall, okänd formgivare, troligtvis Italien, 1970/80-tal
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 SEK

Bolandsgatan 15G