15 december Auktion

Avslutad
Ljusstakar, ett par, Martin Artedius, Norrköping, (1800-1810), sengustavianska, tenn, år 1800
6039
Slutpris475 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Kandelabrar, ett par, Just Andersen, Danmark, tenn, 1920-/30-tal
6046
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Takkrona, modell mindre, rokokostil, 1900-talets första hälft
6086
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Taklampa, Luxus, Uno & Östen Kristiansson, 1960/70-tal
6087
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Taklampa, troligtvis Kinkeldey Leuchten GmbH & Co, Bad Pyrmont, Tyskland, 1960/70-tal
6088
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Väggarmatur, jugendstil, 1900-talets andra hälft
6090
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Taklampa, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1960/70-tal
6089
Slutpris1 250 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Malmkrona, barockstil, 1900-talets början
6105
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Malmkrona, barockstil, 1900-talets första hälft
6109
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Taklampa, Drop Chandelier, Copenhagen, 101, Copenhagen, samtida
6123
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Taklampa, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets mitt
6160
Slutpris275 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Taklampa, ASEA, 1900-talets mitt
6161
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Spegellampett, nyrokoko, för 2 ljus, 1800-talets slut
6177
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Taklampa, opalinglas och mässing, möjligen ASEA, 1940/50-tal
5599
Slutpris375 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar 1+4 st, bemålat trä, varav 1 st  E. Barchmann, Lidingö
5610
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Bordslampor, 2 st, mässing, 1900-talets mitt
5697
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se