6039
Ljusstakar, ett par, Martin Artedius, Norrköping, (1800-1810), sengustavianska, tenn, år 1800
Slutpris475 SEK
Värdering1 000 SEK

6046
Kandelabrar, ett par, Just Andersen, Danmark, tenn, 1920-/30-tal
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK

6086
Takkrona, modell mindre, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK

6087
Taklampa, Luxus, Uno & Östen Kristiansson, 1960/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

6088
Taklampa, troligtvis Kinkeldey Leuchten GmbH & Co, Bad Pyrmont, Tyskland, 1960/70-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK

6090
Väggarmatur, jugendstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

6089
Taklampa, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1960/70-tal
Slutpris1 250 SEK
Värdering1 000 SEK

6105
Malmkrona, barockstil, 1900-talets början
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

6109
Malmkrona, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK

6123
Taklampa, Drop Chandelier, Copenhagen, 101, Copenhagen, samtida
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK

6160
Taklampa, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets mitt
Slutpris275 SEK
Värdering1 000 SEK

6161
Taklampa, ASEA, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK

6177
Spegellampett, nyrokoko, för 2 ljus, 1800-talets slut
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK

5599
Taklampa, opalinglas och mässing, möjligen ASEA, 1940/50-tal
Slutpris375 SEK
Värdering1 500 SEK

5610
Ljusstakar 1+4 st, bemålat trä, varav 1 st E. Barchmann, Lidingö
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5697
Bordslampor, 2 st, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

Bolandsgatan 15G