18 januari Auktion

Avslutad
Evy Låås, träd med fåglar, litografi, signerad
6827
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Birger Stafås, vinterlandskap, olja på duk, signerad
6828
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär, sommarlandskap, olja på duk, signerad
6832
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Kristallskålar, 2 st "Corona", Lars Hellsten, Orrefors, signerade
6839
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Knivar, 5 st, varav 1 st G. Falk, Åsele
5415
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Gitarr, Levin
6483
Gitarr, Levin
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Gitarr, Levin School
6480
Gitarr, Levin School
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Leksak, Japan, 1900-talets mitt
7018
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Symaskin, "Viking", Husqvarna
7019
Symaskin, "Viking", Husqvarna
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Servis, "Noel", Royal Grafton, England, 21 delar
7017
Slutpris1 250 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Bibel, gamla testamentet, 1800-talets slut
7016
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Matservis, "Måsen", Bing & Gröndahl, 28 delar
7015
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Militaria, xylografiska färgtryck över svenska regementen, 7 st, Ludwig Carl Zamarski, 1800-talets andra hälft
7014
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Askfat, tenn, CG Hallberg, 1930-tal
7013
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Nils Landberg, vinkylare, Orrefors, glas
7012
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
Avslutad
Burk med lock, "Sill", Deco, Helsingborg, E. Jarup
7011
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Stig Lindberg, "Silur", ytterfoder/skål, Gustavsberg
7010
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Terrin med lock, Wilhelm Kåge, "Bellman", Gustavsberg
7009
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio, stengods, signerad
7002
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Bordslampa, Fagerhults, "1015", mässing
7003
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Bajonetter, 3 st, 18/1900-tal
7004
Bajonetter, 3 st, 18/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand Ateljé, stengods
7001
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Lisa Larsson, ljushållare, tomte, K-studion, Gustavsberg, signerad
6998
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Kopparföremål, 2 st, 1800-tal
6999
Kopparföremål, 2 st, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Stormkök, Trangia, nr 25
6825
Stormkök, Trangia, nr 25
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Carl-Harry Stålhane, skålfat, Rörstrand Ateljé, stengods, signerad
7073
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Fiskgryta, Grillby, koppar, 1900-talets början
7074
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Barometer, med intarsiadekor, mekanik tillverkad i England, 1940-tal
7075
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Karmstol, rokoko, Frankrike, valnöt, 1700-tal
5548
Slutpris375 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, stoppad, England, omkring 1900
5551
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Taburett, rokokostil, 18-/1900-tal
5554
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Trädgårdsbord, matbord, "Lorient", Jotex, samtida
5588
Slutpris250 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Matta, Marocko, samtida, 323x177 cm
4853
Slutpris2 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Jubileumsmynt, 16st 2kr, Sverige
5929
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Fat, Silver, 591g, GAB
6115
Fat, Silver, 591g, GAB
Slutpris6 750 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se