18 januari Auktion

6827
Evy Låås, träd med fåglar, litografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

6828
Birger Stafås, vinterlandskap, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6832
Oidentifierad konstnär, sommarlandskap, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6839
Kristallskålar, 2 st "Corona", Lars Hellsten, Orrefors, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5415
Knivar, 5 st, varav 1 st G. Falk, Åsele
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6483
Gitarr, Levin
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6480
Gitarr, Levin School
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

7018
Leksak, Japan, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

7019
Symaskin, "Viking", Husqvarna
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK

7017
Servis, "Noel", Royal Grafton, England, 21 delar
Slutpris1 250 SEK
Värdering500 SEK

7016
Bibel, gamla testamentet, 1800-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

7015
Matservis, "Måsen", Bing & Gröndahl, 28 delar
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK

7014
Militaria, xylografiska färgtryck över svenska regementen, 7 st, Ludwig Carl Zamarski, 1800-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

7013
Askfat, tenn, CG Hallberg, 1930-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

7012
Nils Landberg, vinkylare, Orrefors, glas
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

7011
Burk med lock, "Sill", Deco, Helsingborg, E. Jarup
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

7010
Stig Lindberg, "Silur", ytterfoder/skål, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

7009
Terrin med lock, Wilhelm Kåge, "Bellman", Gustavsberg
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

7002
Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio, stengods, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

7003
Bordslampa, Fagerhults, "1015", mässing
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

7004
Bajonetter, 3 st, 18/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

7001
Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand Ateljé, stengods
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

6998
Lisa Larsson, ljushållare, tomte, K-studion, Gustavsberg, signerad
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

6999
Kopparföremål, 2 st, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6825
Stormkök, Trangia, nr 25
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

7073
Carl-Harry Stålhane, skålfat, Rörstrand Ateljé, stengods, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

7074
Fiskgryta, Grillby, koppar, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

7075
Barometer, med intarsiadekor, mekanik tillverkad i England, 1940-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5548
Karmstol, rokoko, Frankrike, valnöt, 1700-tal
Slutpris375 SEK
Värdering2 500 SEK

5551
Fåtölj, stoppad, England, omkring 1900
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK

5554
Taburett, rokokostil, 18-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK

5588
Trädgårdsbord, matbord, "Lorient", Jotex, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering2 500 SEK

4853
Matta, Marocko, samtida, 323x177 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

5929
Jubileumsmynt, 16st 2kr, Sverige
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK

6115
Fat, Silver, 591g, GAB
Slutpris6 750 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK

Bolandsgatan 15G