1 februari Auktion

Inkludera avslutade föremål
5d 12h
Stol, "Axet", gustavianskt provinsarbete, omkring år 1800
7064
Stol, "Axet", gustavianskt provinsarbete, omkring år 1800
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 12h
Salongsbord, i Johan Ömans art, empire, 1800-talets andra kvartal
7065
Salongsbord, i Johan Ömans art, empire, 1800-talets andra kvartal
Aktuellt bud1 050 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 12h
Fåtöljer, ett par, kromat stål, 1900-talets andra hälft
7066
Fåtöljer, ett par, kromat stål, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 450 SEK
Värdering800 SEK
5d 12h
Serveringsvagn, mahogny, 1900-talets mitt
7067
Serveringsvagn, mahogny, 1900-talets mitt
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 SEK
5d 13h
Yngve Ekström, "Ruster", fåtölj med fotpall, ek, Swedese
7068
Yngve Ekström, "Ruster", fåtölj med fotpall, ek, Swedese
Aktuellt bud1 150 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 13h
Rottinggrupp, stolar ett par samt bord, 1900-talets slut
7070
Rottinggrupp, stolar ett par samt bord, 1900-talets slut
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 13h
Kopparföremål, 2 dlr, 1800-talets slut
7071
Kopparföremål, 2 dlr, 1800-talets slut
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Soffa/dagbädd, Alf Svensson och Yngvar Sandström, "S-design", Kock Möbel, Malmö, 1960-tal
7072
Soffa/dagbädd, Alf Svensson och Yngvar Sandström, "S-design", Kock Möbel, Malmö, 1960-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 200 SEK
5d 13h
Lisa Larson, "Gustaf", figurin, stengods, signerad
7098
Lisa Larson, "Gustaf", figurin, stengods, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 13h
Lisa Larson, "Gunnar Sträng", sparbössa, lergods
7099
Lisa Larson, "Gunnar Sträng", sparbössa, lergods
Aktuellt bud275 SEK
Värdering500 SEK
5d 13h
Lisa Larson, "Katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
7100
Lisa Larson, "Katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
5d 13h
Lisa Larson, "Räv", ur serien "Lilla zoo", stengods
7101
Lisa Larson, "Räv", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Lisa Larson, "Lejon mini", ur serien "Afrika", stengods
7102
Lisa Larson, "Lejon mini", ur serien "Afrika", stengods
Aktuellt bud225 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Lisa Larson, "Sittande katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
7103
Lisa Larson, "Sittande katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Lisa Larson, "Säl", ur serien "Lillskansen", glaserat stengods
7104
Lisa Larson, "Säl", ur serien "Lillskansen", glaserat stengods
Aktuellt bud225 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Syskrin, Karl Johan, 1800-talets början
7105
Syskrin, Karl Johan, 1800-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 13h
Teskrin, möjligen England, George III, omkring år 1800
7106
Teskrin, möjligen England, George III, omkring år 1800
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
5d 13h
Cigarettetui, silver, 900, 168 gram, emaljerad dekor med motiv efter Anders Zorn, 1900-talets första hälft
7107
Cigarettetui, silver, 900, 168 gram, emaljerad dekor med motiv efter Anders Zorn, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud5 250 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 13h
Högtalare, Sonos, "Play 5"
7108
Högtalare, Sonos, "Play 5"
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 13h
Carl Larsson, efter, "Barbro", etsning, osignerad
7113
Carl Larsson, efter, "Barbro", etsning, osignerad
Aktuellt bud225 SEK
Värdering600 SEK
5d 13h
Jöran Nyberg, "Romanssångerskan", blandteknik på papper, signerad
7114
Jöran Nyberg, "Romanssångerskan", blandteknik på papper, signerad
Aktuellt bud850 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 13h
Robert Högfeldt, "Sångförening", litografi
7115
Robert Högfeldt, "Sångförening", litografi
Aktuellt bud225 SEK
Värdering600 SEK
5d 13h
Jöran Nyberg, Västra hamnen, Malmö, litografi, Hors Commerce, signerad
7116
Jöran Nyberg, Västra hamnen, Malmö, litografi, Hors Commerce, signerad
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 13h
Jonas Nilsson, havsörn, litografi, signerad
7117
Jonas Nilsson, havsörn, litografi, signerad
Aktuellt bud225 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 13h
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" vinglas, 12 st, Iittala
7119
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" vinglas, 12 st, Iittala
Aktuellt bud325 SEK
Värdering800 SEK
5d 13h
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" starkvinsglas, 12 st, Iittala
7120
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" starkvinsglas, 12 st, Iittala
Aktuellt bud225 SEK
Värdering500 SEK
5d 13h
Cognacskupor, "Hald", 5 st, Edward Hald, Orrefors
7121
Cognacskupor, "Hald", 5 st, Edward Hald, Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 13h
Kaffe/tekoppar, 6 st, "Pomona", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England
7122
Kaffe/tekoppar, 6 st, "Pomona", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Teservis, 12 delar, Lomonosov
7123
Teservis, 12 delar, Lomonosov
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 13h
Starkvinsglas, 6 st, Orrefors
7126
Starkvinsglas, 6 st, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Arabia, 5 delar
7127
Arabia, 5 delar
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", 12 st glas
7128
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", 12 st glas
Aktuellt bud700 SEK
Värdering600 SEK
5d 13h
Dalahästar, 5 st, samt servetthållare
7129
Dalahästar, 5 st, samt servetthållare
Aktuellt bud325 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Vinglas, 5 st, samt 3 st Champagnestrutar "Helena", Orrefors
7130
Vinglas, 5 st, samt 3 st Champagnestrutar "Helena", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", mattallrikar, 18 st, Iittala.
7131
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", mattallrikar, 18 st, Iittala.
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
5d 13h
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", 14 st assietter samt 6 st skålar
7133
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", 14 st assietter samt 6 st skålar
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
5d 13h
Servisdelar, "Myrna", Arabia, 10+6 st
7135
Servisdelar, "Myrna", Arabia, 10+6 st
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Sparur, ek, Verdandi
7136
Sparur, ek, Verdandi
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Pianoljusstakar, mässing
7137
Pianoljusstakar, mässing
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Lilliput Lane, husmodeller, 5 st, England
7138
Lilliput Lane, husmodeller, 5 st, England
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Vas, jugend, porslin, Rörstrand
7139
Vas, jugend, porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Alice Nordin (1873-1948), skulptur, gips, signerad
7140
Alice Nordin (1873-1948), skulptur, gips, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
5d 13h
Tekannor, 2 st, porslin, Rörstrand
7141
Tekannor, 2 st, porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Hänkelvas, Etruskiska vaser, porslin, England, 1800-talets slut
7142
Hänkelvas, Etruskiska vaser, porslin, England, 1800-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Keramik, 4 delar, varav 1 st lockask, stengods, Gunnar Nylund
7143
Keramik, 4 delar, varav 1 st lockask, stengods, Gunnar Nylund
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Japanskt porlin, 5 delar
7144
Japanskt porlin, 5 delar
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 13h
Kaffeservis, 7 delar, Rörstrand
7145
Kaffeservis, 7 delar, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 13h
Ljusstakar, 3 par, porslin, Aluminia, Bavaria, Rosenthal
7146
Ljusstakar, 3 par, porslin, Aluminia, Bavaria, Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
Södersens Auktionshus logotype
Uppsala Filial

ÖPPETTIDER

Tis-Fre 12:30-16:30

BESÖKSADRESS

Bolandsgatan 15G

753 23 Uppsala

KONTAKT

Telefon: 0171-534 50

info@sodersens.se 

Bålsta Filial

ÖPPETTIDER

26/1 måndag 14.00- 16.00

27/1 tisdag 14.00- 16.00

28/1 onsdag 14.00- 16.00

29/1 torsdag 12.30- 16.30

30/1 fredag 12.30- 16.30

BESÖKSADRESS

Jättorpsvägen 3

746 93 Bålsta

KONTAKT

För frågor vänligen maila

Any further inquiries please email

info@sodersens.se 

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.