1 februari Auktion

7064
Stol, "Axet", gustavianskt provinsarbete, omkring år 1800
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

7065
Salongsbord, i Johan Ömans art, empire, 1800-talets andra kvartal
Aktuellt bud1 050 SEK
Värdering2 000 SEK

7066
Fåtöljer, ett par, kromat stål, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 450 SEK
Värdering800 SEK

7067
Serveringsvagn, mahogny, 1900-talets mitt
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 SEK

7068
Yngve Ekström, "Ruster", fåtölj med fotpall, ek, Swedese
Aktuellt bud1 150 SEK
Värdering1 500 SEK

7070
Rottinggrupp, stolar ett par samt bord, 1900-talets slut
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

7071
Kopparföremål, 2 dlr, 1800-talets slut
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

7072
Soffa/dagbädd, Alf Svensson och Yngvar Sandström, "S-design", Kock Möbel, Malmö, 1960-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 200 SEK

7098
Lisa Larson, "Gustaf", figurin, stengods, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

7099
Lisa Larson, "Gunnar Sträng", sparbössa, lergods
Aktuellt bud275 SEK
Värdering500 SEK

7100
Lisa Larson, "Katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

7101
Lisa Larson, "Räv", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7102
Lisa Larson, "Lejon mini", ur serien "Afrika", stengods
Aktuellt bud225 SEK
Värdering300 SEK

7103
Lisa Larson, "Sittande katt", ur serien "Lilla zoo", stengods
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

7104
Lisa Larson, "Säl", ur serien "Lillskansen", glaserat stengods
Aktuellt bud225 SEK
Värdering300 SEK

7105
Syskrin, Karl Johan, 1800-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

7106
Teskrin, möjligen England, George III, omkring år 1800
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK

7107
Cigarettetui, silver, 900, 168 gram, emaljerad dekor med motiv efter Anders Zorn, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud5 250 SEK
Värdering3 000 SEK

7108
Högtalare, Sonos, "Play 5"
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

7113
Carl Larsson, efter, "Barbro", etsning, osignerad
Aktuellt bud225 SEK
Värdering600 SEK

7114
Jöran Nyberg, "Romanssångerskan", blandteknik på papper, signerad
Aktuellt bud850 SEK
Värdering3 000 SEK

7115
Robert Högfeldt, "Sångförening", litografi
Aktuellt bud225 SEK
Värdering600 SEK

7116
Jöran Nyberg, Västra hamnen, Malmö, litografi, Hors Commerce, signerad
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 500 SEK

7117
Jonas Nilsson, havsörn, litografi, signerad
Aktuellt bud225 SEK
Värdering1 000 SEK

7119
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" vinglas, 12 st, Iittala
Aktuellt bud325 SEK
Värdering800 SEK

7120
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule" starkvinsglas, 12 st, Iittala
Aktuellt bud225 SEK
Värdering500 SEK

7121
Cognacskupor, "Hald", 5 st, Edward Hald, Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

7122
Kaffe/tekoppar, 6 st, "Pomona", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7123
Teservis, 12 delar, Lomonosov
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

7126
Starkvinsglas, 6 st, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7127
Arabia, 5 delar
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7128
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", 12 st glas
Aktuellt bud700 SEK
Värdering600 SEK

7129
Dalahästar, 5 st, samt servetthållare
Aktuellt bud325 SEK
Värdering300 SEK

7130
Vinglas, 5 st, samt 3 st Champagnestrutar "Helena", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7131
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", mattallrikar, 18 st, Iittala.
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK

7133
Tapio Wirkkala, "Ultima Thule", 14 st assietter samt 6 st skålar
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK

7135
Servisdelar, "Myrna", Arabia, 10+6 st
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7136
Sparur, ek, Verdandi
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7137
Pianoljusstakar, mässing
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7138
Lilliput Lane, husmodeller, 5 st, England
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

7139
Vas, jugend, porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

7140
Alice Nordin (1873-1948), skulptur, gips, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

7141
Tekannor, 2 st, porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7142
Hänkelvas, Etruskiska vaser, porslin, England, 1800-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

7143
Keramik, 4 delar, varav 1 st lockask, stengods, Gunnar Nylund
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7144
Japanskt porlin, 5 delar
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

7145
Kaffeservis, 7 delar, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7146
Ljusstakar, 3 par, porslin, Aluminia, Bavaria, Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Bolandsgatan 15G