2 februari Auktion

7459
Myntverkets årsset, 10st, 1987-1996
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7460
Myntverkets årsset, 10st, 1997-2006
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

7461
Myntverkets årsset, 15st
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

7462
Mynt, 141st, Silver, 10 öre, Sverige
Aktuellt bud225 SEK
Värdering1 500 SEK

7463
Mynt, 141st, Silver, 25 öre, Sverige
Aktuellt bud650 SEK
Värdering2 500 SEK

7464
Mynt, 69st, Silver, 1 kronor, Sverige
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering3 500 SEK

7465
Soppslev, Adolf Zethelius, år 1820, Stockholm, Silver
Aktuellt bud325 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK

7466
Teskedar, 12st, silver, 164g, "Rosenholm"
Aktuellt bud900 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK

7467
Hänge, Guld 18k, 5.2g, diamanter och granater
Aktuellt bud1 050 SEK
Värdering5 000 SEK

7468
Jan Gossaert, efter, Madonna och Jesusbarnet, olja på duk
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 000 SEK

7469
Nils Kölare, komposition, litografi, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

7470
Albin Amelin, stilleben, litografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

7471
Bengt Hedberg, (1868-1953), "Visingsö", olja på pannå, signerad och daterad 1912
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

7475
Abel Gerbaud, (1888-1954), hamn i Frankrike, olja på papper, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7479
Bengt Nordenberg, figurscen på innergård, blyerts på papper, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7503
Tysk skola, genremålning, olja på pannå, 18/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7504
Oidentifierad konstnär, stilleben, olja på pannå, 1940-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7505
William Meldrum, England, akvarell, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7506
Wilhelm Dahlbom, bokskog, olja på duk, signerad och daterad 1921
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

7507
Karl Axel Pehrson, blommor, litografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7508
Karl Axel Pehrson, insekter, litografi, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7509
Karl Axel Pehrson, blomster, litografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7510
Emil Hellbom, S:t Eriksgränd, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

7555
Mario Massanyi, "Capri", akvarell på papper, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

7556
Mario Massanyi, komposition, olja på duk, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

7557
Mario Massanyi, komposition II, olja på duk, signerad
Aktuellt bud275 SEK
Värdering600 SEK

7558
Mario Massanyi, komposition III, olja på pannå, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

7559
Mario Massanyi, tillskriven, naken modell, akvarell, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

7560
Lasse Sandberg, "Caracas", litografi, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

7570
Vladimir Galatsky, hamnen, gouache, signerad
Aktuellt bud275 SEK
Värdering800 SEK

7571
Peter Dahl, ur Fredmans Epistlar, litografi, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
7578
Marion Belin, figurscen, litografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

6051
Modellbilar, 2 st, Citroen, plåt och plast
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Bolandsgatan 15G