15 december Auktion

Avslutad
Ljusstakar, ett par, Martin Artedius, Norrköping, (1800-1810), sengustavianska, tenn, år 1800
6039
Slutpris475 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, hästhuvud, lergods, Kina, efter äldre förlaga
6041
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Figuriner, Kina, ett par, buxbom
6042
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Vas, Kina, porslin, 1900-talets första hälft
6043
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Figurin, Kina, Sk. "Skrattande Buddha", delvis glaserad
6044
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 st, Kina, alabaster
6045
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
Kandelabrar, ett par, Just Andersen, Danmark, tenn, 1920-/30-tal
6046
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Skrin, med pussellås, allmoge, 1800-tal
6048
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Spegellampetter, gustaviansk stil, ett par, 18-/1900-tal
6040
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Cloisonné, Kina, 3 dlr, 1900-talets första hälft
6047
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Kanna, "Nobel", Gunnar Cyrén, Orrefors
6050
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Modellbilar, 2 st, Citroen, plåt och plast
6051
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Kandelaber och fruktfat, Cult, "Orient"
6052
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Skulptur, Clarence Blum, mor tröstar sitt barn, gips, signerad
6053
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Cocktailpinnar, 18 st, samt bordsdekorationer, 2 st
6054
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Pallasch, M/1893, för kavalleriofficer, med sabel och portepé
6055
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Bajonett, Ej Ab, Eskilstuna, No 886
6057
Slutpris275 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Ämbetsmannavärja, med balja, 1800-talets slut
6058
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Karmstol, Louis XV-stil, 1800-tal
6059
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Fåtölj, Gripsholmsmodell, 1900-talets mitt
6060
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Matbord, med iläggsskivor, senempire, 1800-talets tredje kvartal
6061
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Satsbord, 3 dlr, bonad ek, 1900-talets första hälft
6065
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Sabel, M/1893 för kavalleriet. G.E. Svalling, Eskilstuna
6056
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Väggkonsolbord, nyrokoko, med marmorskiva, 1800-talets tredje kvartal
6067
Slutpris325 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Grythyttan, ""A2", 4 st, trädgårdsstolar, 1900-talets mitt
6068
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Barnstol, 1900-talets mitt
6070
Barnstol, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Pianopall, nyrenässans, snurrbar, 1800-talets slut
6066
Slutpris325 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Gillis Lundgren, "Sirius", ett par, fåtöljer, IKEA, 1970-tal
6073
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Stol, 1950-tal
6074
Stol, 1950-tal
Slutpris475 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Serveringsvagn, stål, England, 1900-talets mitt
6075
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Yngve Ekström, "Lamino", fåtölj, Swedese
6071
Slutpris3 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Sängbord, teak, 1960-tal
6076
Sängbord, teak, 1960-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Julgransfot, Skeppshult, gjutjärn
6077
Slutpris425 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Hjördis Oldfors, "Kokos", Upsala Ekeby, 5028, 1900-talets mitt
6078
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Skåp, tudelat, delvis 1700-talets andra hälft samt 18/1900-tal
6080
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Brasskärm, Empire, rotfanér, 1800-talets andra kvartal
6083
Slutpris425 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Byrå, teak, 1960-tal
6079
Byrå, teak, 1960-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Mjölkkanna, stor modell, 1900-talets första hälft
6082
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Gavlar, till trädgårdssoffa, 2+2, gjutjärn,1900-talets början
6081
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Takkrona, modell mindre, rokokostil, 1900-talets första hälft
6086
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Taklampa, Luxus, Uno & Östen Kristiansson, 1960/70-tal
6087
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Taklampa, troligtvis Kinkeldey Leuchten GmbH & Co, Bad Pyrmont, Tyskland, 1960/70-tal
6088
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Väggarmatur, jugendstil, 1900-talets andra hälft
6090
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Stolar, 8 st, senempire, björk, ca 1840-tal
6091
Slutpris700 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Modellfartyg, 1900-talets slut
6092
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Soffbord, samtida
6093
Soffbord, samtida
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Armband, Guld 18k, 32.6g
6094
Armband, Guld 18k, 32.6g
Slutpris25 500 SEK
Värdering27 000 - 29 000 SEK
Avslutad
Halskedja, Guld 18k, 7.4g
6095
Halskedja, Guld 18k, 7.4g
Slutpris5 750 SEK
Värdering6 500 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se