15 december Auktion

6039
Ljusstakar, ett par, Martin Artedius, Norrköping, (1800-1810), sengustavianska, tenn, år 1800
Slutpris475 SEK
Värdering1 000 SEK

6041
Skulptur, hästhuvud, lergods, Kina, efter äldre förlaga
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

6042
Figuriner, Kina, ett par, buxbom
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

6043
Vas, Kina, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

6044
Figurin, Kina, Sk. "Skrattande Buddha", delvis glaserad
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK

6045
Figuriner, 2 st, Kina, alabaster
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

6046
Kandelabrar, ett par, Just Andersen, Danmark, tenn, 1920-/30-tal
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK

6048
Skrin, med pussellås, allmoge, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6040
Spegellampetter, gustaviansk stil, ett par, 18-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

6047
Cloisonné, Kina, 3 dlr, 1900-talets första hälft
Slutpris325 SEK
Värdering600 SEK

6050
Kanna, "Nobel", Gunnar Cyrén, Orrefors
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

6051
Modellbilar, 2 st, Citroen, plåt och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6052
Kandelaber och fruktfat, Cult, "Orient"
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

6053
Skulptur, Clarence Blum, mor tröstar sitt barn, gips, signerad
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

6054
Cocktailpinnar, 18 st, samt bordsdekorationer, 2 st
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

6055
Pallasch, M/1893, för kavalleriofficer, med sabel och portepé
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK

6057
Bajonett, Ej Ab, Eskilstuna, No 886
Slutpris275 SEK
Värdering600 SEK

6058
Ämbetsmannavärja, med balja, 1800-talets slut
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

6059
Karmstol, Louis XV-stil, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

6060
Fåtölj, Gripsholmsmodell, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6061
Matbord, med iläggsskivor, senempire, 1800-talets tredje kvartal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK

6065
Satsbord, 3 dlr, bonad ek, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6056
Sabel, M/1893 för kavalleriet. G.E. Svalling, Eskilstuna
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK

6067
Väggkonsolbord, nyrokoko, med marmorskiva, 1800-talets tredje kvartal
Slutpris325 SEK
Värdering3 000 SEK

6068
Grythyttan, ""A2", 4 st, trädgårdsstolar, 1900-talets mitt
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

6070
Barnstol, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6066
Pianopall, nyrenässans, snurrbar, 1800-talets slut
Slutpris325 SEK
Värdering400 SEK

6073
Gillis Lundgren, "Sirius", ett par, fåtöljer, IKEA, 1970-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 000 SEK

6074
Stol, 1950-tal
Slutpris475 SEK
Värdering400 SEK

6075
Serveringsvagn, stål, England, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

6071
Yngve Ekström, "Lamino", fåtölj, Swedese
Slutpris3 500 SEK
Värdering1 500 SEK

6076
Sängbord, teak, 1960-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

6077
Julgransfot, Skeppshult, gjutjärn
Slutpris425 SEK
Värdering1 000 SEK

6078
Hjördis Oldfors, "Kokos", Upsala Ekeby, 5028, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK

6080
Skåp, tudelat, delvis 1700-talets andra hälft samt 18/1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK

6083
Brasskärm, Empire, rotfanér, 1800-talets andra kvartal
Slutpris425 SEK
Värdering1 000 SEK

6079
Byrå, teak, 1960-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

6082
Mjölkkanna, stor modell, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6081
Gavlar, till trädgårdssoffa, 2+2, gjutjärn,1900-talets början
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK

6086
Takkrona, modell mindre, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK

6087
Taklampa, Luxus, Uno & Östen Kristiansson, 1960/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

6088
Taklampa, troligtvis Kinkeldey Leuchten GmbH & Co, Bad Pyrmont, Tyskland, 1960/70-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK

6090
Väggarmatur, jugendstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

6091
Stolar, 8 st, senempire, björk, ca 1840-tal
Slutpris700 SEK
Värdering2 000 SEK

6092
Modellfartyg, 1900-talets slut
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

6093
Soffbord, samtida
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 200 SEK

6094
Armband, Guld 18k, 32.6g
Slutpris25 500 SEK
Värdering27 000 - 29 000 SEK

6095
Halskedja, Guld 18k, 7.4g
Slutpris5 750 SEK
Värdering6 500 SEK

Bolandsgatan 15G