15 december Auktion

5508
Stolar, "Maui", 3 st, Vico Magestretti, för Kartell
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

4438
Kaffekoppar, 6 st "Blå Blomst", Royal Copenhagen
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK

4500
Lennart Gram, "Fåglar", litografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

4529
Figuriner, 2 st, porslin, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

4532
Armbandsur, Tissot Seastar, Ø33mm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

4577
Porslin, Tyskland, parti
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

4592
Halsdukar, 2 st, Filippa K samt Samsöe Samsöe, cashmereblandning
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

4596
Modellbåt, i form av segelbåt
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK

4601
Linneservetter, 8 st
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

4614
Halsdukar, 2 st, GANT
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

4864
Kobjällror, bjällror, mortel, med mera
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

4867
Kuriosa, parti, koppar, mässing, glas och vikter
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

2823
Kersti Sandin Bülow & Lars Bülow, 4 st stolar, 1980-tal
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 SEK

4507
Olle Olsson Hagalund, Man med hund, grafiskt tryck
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5268
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

5498
Karmstol, Axel Larsson, Bodafors, 1930/40-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

4897
Kopparkannor, 4 st, 18/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

5516
Soffa, 1930-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

5548
Karmstol, rokoko, Frankrike, valnöt, 1700-tal
Slutpris300 SEK
Värdering2 500 SEK

5551
Fåtölj, stoppad, England, omkring 1900
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK

5553
Släde/pulka, Segebaden-Berg, med skakel, 1950-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK

5554
Taburett, rokokostil, 18-/1900-tal
Slutpris275 SEK
Värdering800 SEK

5558
Slutpris400 SEK
Värdering1 500 SEK

5583
Tallrik, Qianlong, Kina, 1700-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

5586
Fat, Japan samt snusdosa, Kina, 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5557
Marc Chagall, efter, "Carmen", offsetlitografi, signerad i trycket
Slutpris3 700 SEK
Värdering3 000 SEK

5587
Sigillstamp med vax, Kina, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5555
Klaffbord, England, George III, mahogny, omkring år 1800
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK

5588
Trädgårdsbord, matbord, "Lorient", Jotex, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering2 500 SEK

5589
Figuriner, i mässing, orientaliskt, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5599
Taklampa, opalinglas och mässing, möjligen ASEA, 1940/50-tal
Slutpris375 SEK
Värdering1 500 SEK

5603
Vas, Klong, modell "Fanny", design Ami Katz, samtida
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK

5610
Ljusstakar 1+4 st, bemålat trä, varav 1 st E. Barchmann, Lidingö
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

4545
Holmegaard, karaff, sk. kluckflaska
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

4330
Halsband, Bärnsten, 3st
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

5658
Gunnar Cyrén, "Optica" highball-glas, 12 st, Orrefors
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK

5659
Gunnar Cyrén, "Optica" vinglas, 12 st, Orrefors
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK

5668
Brännvinsflaska, Andreas Alariesto, Arabia
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5677
Dalahäst samt figurin, fågel, Murano
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5682
Saftservis på bricka, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5687
Gunnar Cyrén, "Helena", Orrefors, champagneglas, 12 st,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK

5660
Gunnar Cyrén, "Optica" snapsglas, 12 st, Orrefors
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK

5693
Dalahäst, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5697
Bordslampor, 2 st, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5702
Adventsljusstake, glaserat lergods, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5708
Fåtölj, rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK

5715
Spegel, Karl Johan-stil, mahogny, 18-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

4672
Sylvia Leuchovius, vas, Rörstrand, stengods, signerad
Slutpris225 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

Bolandsgatan 15G