15 december Auktion

Avslutad
Stolar, "Maui", 3 st, Vico Magestretti, för Kartell
5508
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Kaffekoppar, 6 st "Blå Blomst", Royal Copenhagen
4438
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
Avslutad
Lennart Gram, "Fåglar", litografi, signerad
4500
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 st, porslin, Tyskland
4529
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Armbandsur, Tissot Seastar, Ø33mm
4532
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Porslin, Tyskland, parti
4577
Porslin, Tyskland, parti
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Halsdukar, 2 st, Filippa K samt Samsöe Samsöe, cashmereblandning
4592
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Modellbåt, i form av segelbåt
4596
Modellbåt, i form av segelbåt
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Linneservetter, 8 st
4601
Linneservetter, 8 st
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Halsdukar, 2 st, GANT
4614
Halsdukar, 2 st, GANT
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Kobjällror, bjällror, mortel, med mera
4864
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Kuriosa, parti, koppar, mässing, glas och vikter
4867
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Kersti Sandin Bülow & Lars Bülow, 4 st stolar, 1980-tal
2823
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Olle Olsson Hagalund, Man med hund, grafiskt tryck
4507
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
5268
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Karmstol, Axel Larsson, Bodafors, 1930/40-tal
5498
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Kopparkannor, 4 st, 18/1900-tal
4897
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Soffa, 1930-tal
5516
Soffa, 1930-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
Karmstol, rokoko, Frankrike, valnöt, 1700-tal
5548
Slutpris300 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, stoppad, England, omkring 1900
5551
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Släde/pulka, Segebaden-Berg, med skakel, 1950-tal
5553
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Taburett, rokokostil, 18-/1900-tal
5554
Slutpris275 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
5558
Slutpris400 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Tallrik, Qianlong, Kina, 1700-tal
5583
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
Fat, Japan samt snusdosa, Kina, 1900-tal
5586
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Marc Chagall, efter, "Carmen", offsetlitografi, signerad i trycket
5557
Slutpris3 700 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Sigillstamp med vax, Kina, 1900-talets andra hälft
5587
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Klaffbord, England, George III, mahogny, omkring år 1800
5555
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Trädgårdsbord, matbord, "Lorient", Jotex, samtida
5588
Slutpris550 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Figuriner, i mässing, orientaliskt, 3 st
5589
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Taklampa, opalinglas och mässing, möjligen ASEA, 1940/50-tal
5599
Slutpris375 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Vas, Klong, modell "Fanny", design Ami Katz, samtida
5603
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Ljusstakar 1+4 st, bemålat trä, varav 1 st  E. Barchmann, Lidingö
5610
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Holmegaard, karaff, sk. kluckflaska
4545
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Halsband, Bärnsten, 3st
4330
Halsband, Bärnsten, 3st
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Gunnar Cyrén, "Optica" highball-glas, 12 st, Orrefors
5658
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Gunnar Cyrén, "Optica" vinglas, 12 st, Orrefors
5659
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Brännvinsflaska, Andreas Alariesto, Arabia
5668
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Dalahäst samt figurin, fågel, Murano
5677
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Saftservis på bricka, 1900-talets mitt
5682
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Gunnar Cyrén, "Helena", Orrefors, champagneglas, 12 st,
5687
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Gunnar Cyrén, "Optica" snapsglas, 12 st, Orrefors
5660
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Dalahäst, 1900-talets mitt
5693
Dalahäst, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Bordslampor, 2 st, mässing, 1900-talets mitt
5697
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Adventsljusstake, glaserat lergods, 1900-talets mitt
5702
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Fåtölj, rotting, 1900-talets andra hälft
5708
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Spegel, Karl Johan-stil, mahogny, 18-/1900-tal
5715
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Sylvia Leuchovius, vas, Rörstrand, stengods, signerad
4672
Slutpris225 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se