1 december Auktion

Avslutad
Väggarmaturer, ett par, mässing, Sverige, Swedish Modern, 1940/50-tal
5043
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
Glasskål, Birgitta Watz, Lindshammar Glasbruk
5044
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Böcker, om Lars Lerin, "Träsnitt" och "En liten konstnär", 2 st
5045
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Böcker, om Lars Lerin, "Naturlära" och "Hemtrakter", 2 st
5046
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Bords- / golvlampa, "Gregg", Ludovica & Roberto Palomba, Foscarini, Italien
5047
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Bijouterier och skrin
5052
Bijouterier och skrin
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, Omega Seamaster, Ø22mm
5053
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Silverföremål, 4 delar
5054
Silverföremål, 4 delar
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Silverföremål, 3 delar
5055
Silverföremål, 3 delar
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Kaffekanna och gräddkanna, Silver, 637g, K. Markström
5056
Slutpris5 250 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Golvvas, Upsala Ekeby, glaserat lergods
5048
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Soppslev, tillsk. Johan Peter Westman, år 1810, Silver
5057
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Mynt, 7st, Sverige, silver
5058
Mynt, 7st, Sverige, silver
Slutpris325 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Burk med lock, Rey Urban, Sterling silver, 219g
5060
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Bordslampor, Hans-Agne Jakobsson, "B-45", Markaryd, 1+1 st, 1900-talets mitt
5096
Slutpris250 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Manschettknappar, ring och sedelklämma, Silver, 62g
5059
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Skålar, 6 st, "Mon Amie", Marianne Westman, Rörstrand, samtida produktion
5100
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Muggar, 6 st, "Mon Amie", Marianne Westman, Rörstrand, samtida produktion
5101
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Kannor, 2 st, troligtvis Italien, 1900-talets andra hälft
5099
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Frukostset, "Mon Amie", Rörstrand, Marianne Westman, samtida produktion
5102
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Muggar och skålar, "Mon Amie", Rörstrand, Marianne Westman, samtida produktion
5103
Slutpris475 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Burk med lock och kökshanduk, "Mon Amie", Rörstrand, Marianne Westman, samtida produktion
5104
Slutpris275 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Bordslampa, Gemi, "251", mässing, 1900-talets mitt
5098
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Skålar, Kosta Boda, glas, 3 st
5105
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Bestick, "Singoalla", Nils Johan, i originalkartong, 24 dlr
5106
Slutpris375 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Rörstand, "Palett", 4 dlr, 1900-talets mitt
5107
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Menorah, mässing, 1900-talets mitt
5108
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Fat, "Toreador", Lillemor Mannerheim, Gefle, 1900-talets mitt
5109
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Slagbord, 1800-talets mitt
5113
Slagbord, 1800-talets mitt
Slutpris2 300 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Stege, WIBE, trä och metall, 1900-talets andra hälft
5114
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Kökspall, 1900-talets slut
5115
Kökspall, 1900-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, provinsarbeten, furu, 1800-talets andra kvartal
5118
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Skänk, bemålad furu, 1800-talets andra hälft
5119
Slutpris800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Stolar, senempire, 3+1, mahogny, 1830/40-tal
5120
Slutpris500 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, "Lilla Åland", Carl Malmsten
5121
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Sidobord, ett par, 1900-talets mitt
5140
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Piedestal, empirestil, 1900-tal
5141
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Byrå, rokokostil, 1900-talets mitt
5122
Slutpris1 050 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, "Lady", Johannes Andersen, Danmark, 1900-talets andra hälft
5145
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Jacques Callot, efter, kopparstick, 2 st, senare avdrag, 1800-tal
5204
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Margitt Ehrnst, "Sjösala trafikerar Fyrisån", akvarell, signerad
5205
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Björn Lindroth, "I havsbandet", litografi, signerad
5206
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Not/tidningsställ, 1900-tal
5142
Not/tidningsställ, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Björn Lindroth, "Efter stormen", litografi, signerad
5207
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär, hav, olja på pannå, signerad
5208
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Fåtölj, "Merkur", Arne Norell, 1970-tal
5117
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär, 2 st, olja på duk
5209
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
James Janicek, komposition, litografi, signerad
5210
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se