1 december Auktion

5211
Lars Eje Larsson, Figurkomposition, litografi, signerad
Slutpris325 SEK
Värdering400 SEK

5212
Arne Bäckström, mjölkkanna, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5213
Jan Lundquist, akademiska, Uppsala, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5214
Jan Lundquist, S:t Eriks källa, Uppsala, litografi, signerad
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

5215
Ingegerad Gärthner, "Stenbäcken" etsning, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5217
Skåp med dörrar, Ragnars
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

5219
Stringhylla, med 3 gavlar, 4 hyllplan, samtida produktion
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

5220
Ragnar Lindén, kvinna framför spegel, olja på pannå, signerad
Slutpris375 SEK
Värdering1 000 SEK

5221
Sidenbroderi, Japan, inramad, omkring år 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

5222
Grafiska tryck, Frankrike, ryttare, 2 st
Slutpris325 SEK
Värdering300 SEK

5223
Sven Eriksson, "Från Johannesbäck", olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5224
Åke Westin, "Nio bollar i luften", litografi, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

5225
Outi Heiskanen, "Fria fåglarnas historia", litografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

5226
Reinhold Ljunggren, "Från Blekinge", litografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

5227
Arne Lundell, komposition, etsning, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5228
Taha El Gamal, man med kamel, akvarell, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5229
Victor Jernbergh, "Fäbovallen", träsnitt, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5230
Elis Åslund, fjällandskap, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5218
Skåp med dörrar, Ragnars
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

3039
Edgar Mathias Saving (1970-), "Fågel", färglitografi, signerad, numrerad
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK

3040
Edgar Mathias Saving (1970-), "Lusthus", färglitografi, signerad, numrerad
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK

3041
Edgar Mathias Saving (1970-), "Provins", färglitografi, signerad, numrerad
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK

3042
Edgar Mathias Saving (1970-), "Chateau", färglitografi, signerad, numrerad
Slutpris250 SEK
Värdering1 400 SEK

5236
Carl Larsson, efter, "Den glada festen", grafisk blad, signerad i plåten
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK

5237
Captain William Baillie, efter, porträtt av Lord John Stuart, gravering, daterad 1779
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

2310
Lundsbergs Internatskola, kavaj samt 2 st pennor, 1960-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 SEK

5241
I.W Laird, "Innocent sport", No 4, London, 1836
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5242
Richard Earlom England 1743-1822, efter Claude Lorrain, publicerad 1775, senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

5240
Anton Ulrik Berndes, efter, porträtt av Carl Gustaf Leopold, kopparstick, 17/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

4255
Sigvard Bernadotte, Buljongkoppar, "Marianne Royal Blue", Christineholm
Slutpris350 SEK
Värdering1 200 SEK

4252
Servis, 27 delar "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 500 SEK

4078
Skrivbyrå, Holland, med intarsia, 1800-talets slut
Slutpris275 SEK
Värdering1 200 SEK

5247
Jean Marie Delattre, efter, Angelica Kaufmann, "Beauty directed by prudence", etsning, senare avdrag, bär datering, 1783
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

5249
Grafiskt blad, Palazzo Ducale och Dogepalatset i Venedig, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

5250
Mårten Andersson, efter, tryck, "Från källorna"
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

5254
"Svenska fåglar", litografiska blad, 20 st, M v Wright, A Börtzells Tr Ab Stockholm, 20 st
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

5255
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

5256
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

5257
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

5259
"Svenska fåglar", litografiska blad, 18 st, M v Wright, A Börtzells Tr Ab Stockholm
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

5263
Karta, "Geografisk och kommersiell karta öfver Skandinavien (Sverige, Norge och Danmark) samt angränsande delar af Finland, Geografiskt förlag Stockholm, 1917"
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

5271
Philip von Schantz, "Förvandling", litografi, signerad och numrerad
Slutpris1 150 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK

5272
Eva Holmér Edling, "Kärrey", etsning, signerad
SlutprisInga bud
Värdering1 000 SEK

5274
Yrjö Edelmann, reproduktion efter oljemålning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

4594
Oidentifierad konstnär, skörd, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

3975
Emaljerad skål på fot, nysilver, Carl Christiansen, Danmark
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

4295
Doktorsväska, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 SEK

4269
Brandsprutor, Skultuna 2 st, måttsticka, allmoge
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

Bolandsgatan 15G