1 december Auktion

Avslutad
Lars Eje Larsson, Figurkomposition, litografi, signerad
5211
Slutpris325 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Arne Bäckström, mjölkkanna, litografi, signerad
5212
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Jan Lundquist, akademiska, Uppsala, litografi, signerad
5213
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Jan Lundquist, S:t Eriks källa, Uppsala, litografi, signerad
5214
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Ingegerad Gärthner, "Stenbäcken" etsning, signerad
5215
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Skåp med dörrar, Ragnars
5217
Skåp med dörrar, Ragnars
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
Avslutad
Stringhylla, med 3 gavlar, 4 hyllplan, samtida produktion
5219
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Ragnar Lindén, kvinna framför spegel, olja på pannå, signerad
5220
Slutpris375 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Sidenbroderi, Japan, inramad, omkring år 1900
5221
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Grafiska tryck, Frankrike, ryttare, 2 st
5222
Slutpris325 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Sven Eriksson, "Från Johannesbäck", olja på duk, signerad
5223
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Åke Westin, "Nio bollar i luften", litografi, signerad
5224
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Outi Heiskanen, "Fria fåglarnas historia", litografi, signerad
5225
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Reinhold Ljunggren, "Från Blekinge", litografi, signerad
5226
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Arne Lundell, komposition, etsning, signerad
5227
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Taha El Gamal, man med kamel, akvarell, signerad
5228
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Victor Jernbergh, "Fäbovallen", träsnitt, signerad
5229
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Elis Åslund, fjällandskap, litografi, signerad
5230
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Skåp med dörrar, Ragnars
5218
Skåp med dörrar, Ragnars
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
Avslutad
Edgar Mathias Saving (1970-), "Fågel", färglitografi, signerad, numrerad
3039
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Edgar Mathias Saving (1970-), "Lusthus", färglitografi, signerad, numrerad
3040
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Edgar Mathias Saving (1970-), "Provins", färglitografi, signerad, numrerad
3041
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Edgar Mathias Saving (1970-), "Chateau", färglitografi, signerad, numrerad
3042
Slutpris250 SEK
Värdering1 400 SEK
Avslutad
Carl Larsson, efter, "Den glada festen", grafisk blad, signerad i plåten
5236
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
Avslutad
Captain William Baillie, efter, porträtt av Lord John Stuart, gravering, daterad 1779
5237
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Lundsbergs Internatskola, kavaj samt 2 st pennor, 1960-tal
2310
SlutprisInga bud
Värdering1 000 SEK
Avslutad
I.W Laird, "Innocent sport", No 4, London, 1836
5241
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Richard Earlom England 1743-1822, efter Claude Lorrain, publicerad 1775, senare avdrag
5242
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Anton Ulrik Berndes, efter, porträtt av Carl Gustaf Leopold, kopparstick, 17/1800-tal
5240
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Sigvard Bernadotte, Buljongkoppar, "Marianne Royal Blue", Christineholm
4255
Slutpris350 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Servis, 27 delar "Blå Blomst", Royal Copenhagen
4252
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 500 SEK
Avslutad
Skrivbyrå, Holland, med intarsia, 1800-talets slut
4078
Slutpris275 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Jean Marie Delattre, efter, Angelica Kaufmann, "Beauty directed by prudence", etsning, senare avdrag, bär datering, 1783
5247
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Grafiskt blad, Palazzo Ducale och Dogepalatset i Venedig, 1800-tal
5249
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Mårten Andersson, efter, tryck, "Från källorna"
5250
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
"Svenska fåglar", litografiska blad, 20 st, M v Wright, A Börtzells Tr Ab Stockholm, 20 st
5254
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
5255
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
5256
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
5257
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
"Svenska fåglar", litografiska blad, 18 st, M v Wright, A Börtzells Tr Ab Stockholm
5259
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Karta, "Geografisk och kommersiell karta öfver Skandinavien (Sverige, Norge och Danmark) samt angränsande delar af Finland, Geografiskt förlag Stockholm, 1917"
5263
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Philip von Schantz, "Förvandling", litografi, signerad och numrerad
5271
Slutpris1 150 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Eva Holmér Edling, "Kärrey", etsning, signerad
5272
SlutprisInga bud
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Yrjö Edelmann, reproduktion efter oljemålning, signerad
5274
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär, skörd, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad
4594
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Emaljerad skål på fot, nysilver, Carl Christiansen, Danmark
3975
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Doktorsväska, 1900-talets första hälft
4295
SlutprisInga bud
Värdering200 SEK
Avslutad
Brandsprutor, Skultuna  2 st, måttsticka, allmoge
4269
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se