11 januari Auktion

6469
Punchservis, 5+2 delar, silver, 232g
Slutpris3 500 SEK
Värdering2 500 SEK

6470
Halssmycke, Guld 18k, 8.4g, 3st diamanter
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK

6468
Fickur, Guld 14k, Ø45mm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 500 - 4 000 SEK

6467
Kaffeservis, 3 dlr, Hugo Grun & Co, Silver, 807g
Slutpris11 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK

6471
Ring, Guld 18k, 3.7g, 1st diamant
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 500 SEK

6472
Örhängen, 1 par, Guld 18k, 3.4g
Slutpris2 700 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK

6473
Armband, Guld 18k, 5.7g
Slutpris4 700 SEK
Värdering4 500 - 5 000 SEK

6474
Halskedja, Guld 18k, 2.9g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK

6482
Teskedar, 6+6st, silver, 159g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK

6485
Armbandsur, Longines, Ø30mm
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

6488
Uppläggningsbestick och fingerborg, silver, 100g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK

6491
Fingerborgar, 2st, silver
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6493
Lisa Larson, figurin "Kalle" ur serien "Larsons ungar", stengods, Gustavsberg, signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK

6553
Kandelaber, "Folkdansare", design Thomas Lindberg Dannike, svartmålad smide, signerad T.L.
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK

6492
Armband, Yves Saint Laurent
Slutpris1 350 SEK
Värdering1 200 SEK

6496
Dalahästar, 5 st, bla Nils Olsson, Nusnäs
Slutpris475 SEK
Värdering400 SEK

6494
Timo Sarpaneva, "Festivo", ljusstakar, 4 st, Iittala
Slutpris475 SEK
Värdering600 SEK

6495
Vas, Bertil Vallin, Boda, signerad
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

6530
Jöran Nyberg, "La dame aux camèlias", gouache, signerad
Slutpris950 SEK
Värdering3 000 SEK

6497
Dalahästar, 6 st, bla Nils Olsson, Nusnäs
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK

6498
Dalahästar, 2 st, Nils Olsson, Nusnäs, samt handuk Ekelund
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK

6499
Vicke Lindstrand, vas, snäckformad, Upsala-Ekeby, 1940/50-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK

6500
Vaser, 2 st, Einar Luterkort samt ett par ljusstakar, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6503
Vicke Lindstrand, figurin, Upsala-Ekeby, signerad
Slutpris475 SEK
Värdering600 SEK

6505
Garnburk, sten, år 1893
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

6506
Dryckesset, 7 delar, keramik, Upsala-Ekeby, 1930-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

6507
Mari Simmulson, 2 st figuriner, keramik, Upsala-Ekeby
Slutpris275 SEK
Värdering300 SEK

6501
Dalahästar, 8 st, bla Nils Olsson, Nusnäs
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK

6508
Skålfat, 3 st, Upsala-Ekeby
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6509
Vas med hänkel, Harald Östergren, Upsala-Ekeby,
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK

6558
Astrid Forselius Johnson, kustmotiv, olja på duk, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

6561
Astrid Forselius Johnson, blomster med figurscener, olja på duk, signerad
Slutpris13 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

6510
Skålfat samt skrivställ, keramik, art-deco, Upsala-Ekeby
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK

6518
Ulrica Hydman-Vallien, vas "Open Mind", Artist Collection, Kosta Boda, signerad
Slutpris1 050 SEK
Värdering800 SEK

6520
Skulptur, Får, Klas-Göran "Klase JR" Klaesson, keramik, Klase Höganäs, signerad
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

6512
Dalahästar, 4 st, 1900-talets första hälft
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK

6513
LP, 4 st, bla Beatles
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

6516
LP, 2 st, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

6517
LP, 2 st, Beatles
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

6515
Böcker, om Beatles, 4 st
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

6519
Bordslampa, porslin, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK

6511
Kannor, 2 st, keramik, Upsala-Ekeby
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK

6528
Olof Lundkvist, stol, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6531
Ernst Nilsson, "Lucia", originalsnitt, signerad
Slutpris425 SEK
Värdering800 SEK

6522
Spännen, 2 st, Harley-Davidson
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

5726
Lådspegel, provinsiell Karl Johan, 1800-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6529
Madeleine Pyk, litografi, signerad
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK

6539
Marion Belin, "Östersjöns pärla", litografi, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

Bolandsgatan 15G