11 januari Auktion

6663
Uppläggningsbesstick och sked, 3 delar, silver, 123g
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 SEK

5558
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK

6660
Armband, Guld 18k, 11.0g, X-Länk
Slutpris9 250 SEK
Värdering10 000 SEK

5588
Trädgårdsbord, matbord, "Lorient", Jotex, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering2 500 SEK

6026
Borste med silverhandtag, LL&C, Göteborg 1876
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK

5985
Ring, Guld 18k, 2.8g, diamanter och safirer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK

5987
Ring, Guld 18k, 1.0g
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK

3945
Fåtölj, Bröderna Andersson, teak och läder, 1960-tal
Slutpris350 SEK
Värdering2 000 SEK

6693
Pin, hårarbete, Guld 18k, Stockholm, 1800-talets första hälft
Slutpris475 SEK
Värdering1 500 SEK

6694
Pin, Delvis 14k guld, 18/1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 SEK

4732
Oidentifierad konstnär, porträtt av herre, olja på duk, 1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK

6695
Pärlarmband, Frans Wilhelmsson 1768-1810, Stockholm år 1801, guld 18k
Slutpris850 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

6697
Fickursnyckel, Guld 18k med sten, Lorentz Schröder, år 1827, 4.8g
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK

4255
Sigvard Bernadotte, Buljongkoppar, "Marianne Royal Blue", Christineholm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK

6371
Ytterfoder och traktörpanna, Skultuna och Nils Johan
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6380
Skålfat, Japan, porslin, sen tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6389
Vas, "Sgraffito", Josef Ekberg, Gustavsberg, daterad år 1926 samt figurin, Ursula Printz, Gustavsberg Studio
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6417
Minnestallrikar, 4 st, Rörstrand, tidigt 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6338
Gunnar Ander, 2 st kandelabrar, Ystad metall
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK

6446
Ulrica Hydman-Vallien, 5 st glas, Kosta Boda
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6463
Soffbord, glas samt plexiglas, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK

6466
Takkrona, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris375 SEK
Värdering1 000 SEK

6367
Bläckställ, Eneret Victoria, Danmark, vitmetall, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

6344
Sidenbroderi, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering2 000 SEK

6486
Malmgryta, 3 ben, 1800-tal
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

6346
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 SEK

6392
Lucka till vedugn, gjutjärn
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6464
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

5934
Armbandsur, 3st, Seiko och Tissot
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

6396
Royal Copenhagen, "Musselmalet", halvblond, assietter, 6 st
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK

5389
Skulptur, Agathon Leonard, brons, signerad, Frankrike
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK

Bolandsgatan 15G