11 januari Auktion

6542
Alf Forslund, porträtt, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6532
Skål, Vicke Lindstrand, samt vas, Mari Simmulson, Upsala Ekeby
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK

6547
Ethel Ahlgren, komposition, olja på duk, signerad
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

6546
Stig Hallblom, komposition, olja på duk, signerad
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

3756
Soffbord, bemålat trä och metall, okänd formgivare, troligtvis Italien, 1970/80-tal
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK

5742
Wilhelm Kåge, "Grå ränder", te-/ kaffekoppar med fat, kaffekanna, sockerskål, Gustavsberg, 14,
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

4853
Matta, Marocko, samtida, 323x177 cm
Slutpris500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

6551
Ethel Ahlgren, landskap, 2 st, olja på duk, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6560
Golvvas, Vicke Lindstrand, keramik, Upsala-Ekeby, signerad V.L.
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK

6552
Dalahästar, 5 st
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK

4876
Spegel, "Soso", helkroppsspegel, Melimeli, samtida
Slutpris1 700 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

6548
Ethel Ahlgren, sommar, olja på duk, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK

6563
Ethel Ahlgren, höst, olja på duk, signerad
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK

6521
Visselpipa, Metropolitan Police Burmingham, märkt 33085
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

6554
Meissen, 2+2 st, djupa tallrikar och assietter, "Lökmönster"
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

6570
Olle Bonniér, komposition, litografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

6562
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK

6556
Ask med lock, trä med intarsia i pärlemo
SlutprisInga bud
Värdering200 SEK

2741
Serveringsskänk, björk, 1930/40-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

5963
Dockmöbler, 5 delar, tallrik Disney, Rörstrand, samt tallrik plast Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6559
Blomsterfakir, skål samt flaska, Upsala-Ekeby samt kanna Arabia
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

6489
Bijouterier, 2 delar, Otazu
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6514
Böcker, 10 st, "The Western Film and TV Annual"
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6490
Armbandsur, 3st, Seiko, Casio & Certina
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK

6568
Håkan Berg, skogsmynning, olja på duk, signerad
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK

6557
Praktfat, "Tulipa", Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Slutpris225 SEK
Värdering200 SEK

5346
Bertil Vallien, snapsglas "Chateau", 6 st, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

6572
Lennart Wickström, motiv från Stockholm, olja på pannå, signerade
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK

3968
Jardinär, majolika, jugend, 1900-talets första del
Slutpris475 SEK
Värdering800 SEK

3947
Pall, Bröderna Andersson, teak och läder, 1960-tal
Slutpris225 SEK
Värdering800 SEK

3948
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

6571
Lars Holm, akvarell, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK

4543
Sifon, Sparklets, England, 2L, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

5051
Soppslev, K. Andersson, Silver, i etui
Slutpris1 050 SEK
Värdering800 SEK

6581
Väggdekoration med ljushållare, bemålad, fåglar och äpplen, 19/2000-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK

6582
Clubfåtöljer, ett par, 1930-tal
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK

5116
Barskåp, teak, Thailand
Slutpris850 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

6583
Biblioteksbord, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6584
Piedestal, empirestil, marmor, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

6585
Stolar, ett par, Neil O'Brien Jonsson, 1990-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK

6586
Golvkandelaber, stengods, signerad
Slutpris275 SEK
Värdering600 SEK

6589
Piedestal, empirestil, marmor, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

6590
Blombord, furu, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

6588
Nattduksbord, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

6592
Öronlappsfåtölj, 1900-talets slut
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK

6593
Stolar, ett par, senbarockstil, 1900-talets mitt
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK

6587
Pall, 1940/50-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

6594
Stolar, ett par sengustaviansk stil, omkring år 1900
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

Bolandsgatan 15G