11 januari Auktion

Avslutad
Alf Forslund, porträtt, olja på duk, signerad
6542
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Skål, Vicke Lindstrand, samt vas, Mari Simmulson, Upsala Ekeby
6532
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Ethel Ahlgren, komposition, olja på duk, signerad
6547
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Stig Hallblom, komposition, olja på duk, signerad
6546
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Soffbord, bemålat trä och metall, okänd formgivare, troligtvis Italien, 1970/80-tal
3756
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Wilhelm Kåge, "Grå ränder", te-/ kaffekoppar med fat, kaffekanna, sockerskål, Gustavsberg, 14,
5742
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Matta, Marocko, samtida, 323x177 cm
4853
Slutpris500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Ethel Ahlgren, landskap, 2 st, olja på duk, signerade
6551
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Golvvas, Vicke Lindstrand, keramik, Upsala-Ekeby, signerad V.L.
6560
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Dalahästar, 5 st
6552
Dalahästar, 5 st
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Spegel, "Soso", helkroppsspegel, Melimeli, samtida
4876
Slutpris1 700 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Ethel Ahlgren, sommar, olja på duk, signerad
6548
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Ethel Ahlgren, höst, olja på duk, signerad
6563
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Visselpipa, Metropolitan Police Burmingham, märkt 33085
6521
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Meissen, 2+2 st, djupa tallrikar och assietter, "Lökmönster"
6554
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Olle Bonniér, komposition, litografi, signerad
6570
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
6562
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Ask med lock, trä med intarsia i pärlemo
6556
SlutprisInga bud
Värdering200 SEK
Avslutad
Serveringsskänk, björk, 1930/40-tal
2741
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Dockmöbler, 5 delar, tallrik Disney, Rörstrand, samt tallrik plast Gustavsberg
5963
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Blomsterfakir, skål samt flaska, Upsala-Ekeby samt kanna Arabia
6559
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Bijouterier, 2 delar, Otazu
6489
Bijouterier, 2 delar, Otazu
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Böcker, 10 st,  "The Western Film and TV Annual"
6514
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Armbandsur, 3st, Seiko, Casio & Certina
6490
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Håkan Berg, skogsmynning, olja på duk, signerad
6568
Slutpris225 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Praktfat, "Tulipa", Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
6557
Slutpris225 SEK
Värdering200 SEK
Avslutad
Bertil Vallien, snapsglas "Chateau", 6 st, Kosta Boda
5346
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Lennart Wickström, motiv från Stockholm, olja på pannå, signerade
6572
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Jardinär, majolika, jugend, 1900-talets första del
3968
Slutpris475 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Pall, Bröderna Andersson, teak och läder, 1960-tal
3947
Slutpris225 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
3948
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Lars Holm, akvarell, signerad
6571
Lars Holm, akvarell, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Sifon, Sparklets, England, 2L, 1900-talets mitt
4543
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Soppslev, K. Andersson, Silver, i etui
5051
Slutpris1 050 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Väggdekoration med ljushållare, bemålad, fåglar och äpplen, 19/2000-tal
6581
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Clubfåtöljer, ett par, 1930-tal
6582
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Barskåp, teak, Thailand
5116
Barskåp, teak, Thailand
Slutpris850 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Biblioteksbord, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt
6583
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Piedestal, empirestil, marmor, 1900-talets första hälft
6584
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, Neil O'Brien Jonsson, 1990-tal
6585
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Golvkandelaber, stengods, signerad
6586
Slutpris275 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Piedestal, empirestil, marmor, 1900-talets mitt
6589
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Blombord, furu, 1970-tal
6590
Blombord, furu, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Nattduksbord, 1900-talets mitt
6588
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, 1900-talets slut
6592
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, senbarockstil, 1900-talets mitt
6593
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Pall, 1940/50-tal
6587
Pall, 1940/50-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Stolar, ett par sengustaviansk stil, omkring år 1900
6594
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se