11 januari Auktion

Avslutad
Punchservis, 5+2 delar, silver, 232g
6469
Slutpris3 500 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Halssmycke, Guld 18k, 8.4g, 3st diamanter
6470
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Fickur, Guld 14k, Ø45mm
6468
Fickur, Guld 14k, Ø45mm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 500 - 4 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 dlr, Hugo Grun & Co, Silver, 807g
6467
Slutpris11 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Ring, Guld 18k, 3.7g, 1st diamant
6471
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 500 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, Guld 18k, 3.4g
6472
Slutpris2 700 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Armband, Guld 18k, 5.7g
6473
Armband, Guld 18k, 5.7g
Slutpris4 700 SEK
Värdering4 500 - 5 000 SEK
Avslutad
Halskedja, Guld 18k, 2.9g
6474
Halskedja, Guld 18k, 2.9g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Teskedar, 6+6st, silver, 159g
6482
Teskedar, 6+6st, silver, 159g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Armbandsur, Longines, Ø30mm
6485
Armbandsur, Longines, Ø30mm
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Uppläggningsbestick och fingerborg, silver, 100g
6488
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fingerborgar, 2st, silver
6491
Fingerborgar, 2st, silver
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Lisa Larson, figurin "Kalle" ur serien "Larsons ungar", stengods, Gustavsberg, signerad
6493
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Kandelaber, "Folkdansare", design Thomas Lindberg Dannike, svartmålad smide, signerad T.L.
6553
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Armband, Yves Saint Laurent
6492
Armband, Yves Saint Laurent
Slutpris1 350 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Dalahästar, 5 st, bla Nils Olsson, Nusnäs
6496
Slutpris475 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Timo Sarpaneva, "Festivo", ljusstakar, 4 st, Iittala
6494
Slutpris475 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Vas, Bertil Vallin, Boda, signerad
6495
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Jöran Nyberg, "La dame aux camèlias", gouache, signerad
6530
Slutpris950 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
Dalahästar, 6 st, bla Nils Olsson, Nusnäs
6497
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Dalahästar, 2 st, Nils Olsson, Nusnäs, samt handuk Ekelund
6498
Slutpris225 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Vicke Lindstrand, vas, snäckformad, Upsala-Ekeby, 1940/50-tal
6499
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Vaser, 2 st, Einar Luterkort samt ett par ljusstakar, Upsala Ekeby
6500
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Vicke Lindstrand, figurin, Upsala-Ekeby, signerad
6503
Slutpris475 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Garnburk, sten, år 1893
6505
Garnburk, sten, år 1893
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Dryckesset, 7 delar, keramik, Upsala-Ekeby, 1930-tal
6506
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Mari Simmulson, 2 st figuriner, keramik, Upsala-Ekeby
6507
Slutpris275 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Dalahästar, 8 st, bla Nils Olsson, Nusnäs
6501
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Skålfat, 3 st, Upsala-Ekeby
6508
Skålfat, 3 st, Upsala-Ekeby
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Vas med hänkel, Harald Östergren, Upsala-Ekeby,
6509
Slutpris325 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Astrid Forselius Johnson, kustmotiv, olja på duk, signerad
6558
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Astrid Forselius Johnson, blomster med figurscener, olja på duk, signerad
6561
Slutpris13 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Skålfat samt skrivställ, keramik, art-deco, Upsala-Ekeby
6510
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
Ulrica Hydman-Vallien, vas "Open Mind", Artist Collection, Kosta Boda, signerad
6518
Slutpris1 050 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Skulptur, Får, Klas-Göran "Klase JR" Klaesson, keramik, Klase Höganäs, signerad
6520
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Dalahästar, 4 st, 1900-talets första hälft
6512
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
LP, 4 st, bla Beatles
6513
LP, 4 st, bla Beatles
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
LP, 2 st, Beatles
6516
LP, 2 st, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Avslutad
LP, 2 st, Beatles
6517
LP, 2 st, Beatles
Slutpris375 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Böcker, om Beatles, 4 st
6515
Böcker, om Beatles, 4 st
Slutpris225 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, 1920-tal
6519
Bordslampa, porslin, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
Avslutad
Kannor, 2 st, keramik, Upsala-Ekeby
6511
Slutpris375 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Olof Lundkvist, stol, olja på duk, signerad
6528
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Ernst Nilsson, "Lucia", originalsnitt, signerad
6531
Slutpris425 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Spännen, 2 st, Harley-Davidson
6522
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Lådspegel, provinsiell Karl Johan, 1800-talets mitt
5726
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Madeleine Pyk, litografi, signerad
6529
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Marion Belin, "Östersjöns pärla", litografi, signerad
6539
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
Södersens Auktionshus logotype

Bolandsgatan 15G

info@sodersens.se

info@sodersens.se