12 januari Auktion

6725
Pärlhalsband, silverlås, pärlor i guld
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

6723
Ytterfoder, 9 st, Upsala-Ekeby
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

6726
Halssmycke, Karl Laine, Finland, silver
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK

6727
Silversmycken, 3 delar
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

6728
Medaljer och mynt, Silver, 130g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK

6742
Georg Walter Rössner, porträtt av kvinna, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

6744
Vitrinskåp, Gösta Westerberg, "K2", 2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK

6746
Golvlampa, Cottex, marmor och gulmetall, 2000-tal
Slutpris1 050 SEK
Värdering2 000 SEK

6748
Sten Eklund, komposition, etsning, signerad
Slutpris375 SEK
Värdering1 000 SEK

6745
Carl Malmsten, "Undantaget", vitrinskåp, med belysning
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

6743
Robert Löfgren, porträtt av Herr Odelstierna, olja på duk, signerad
Slutpris650 SEK
Värdering2 000 SEK

6749
Eve Eriksson, kvinna, pastell på papper, signerad
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK

6753
Matta, figural, persisk, 310x205 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK

6751
Helge Artelius, spring i benen, akvarell, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering1 500 SEK

6752
Matta, nain, persisk, 328x200 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK

6754
Owe Törnqvist, fotografi, med signatur, upplaga om 10/40
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

6750
Eve Eriksson, pastell på papper, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK

6756
Taklampa, smide, glas
Slutpris275 SEK
Värdering500 SEK

6757
Månskenslampa, 1800/1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK

6245
Hurts på hjul, Joe Colombo, "Boby", Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK

6762
Gucci, solglasögon
Slutpris375 SEK
Värdering600 SEK

6758
Skomakarlampa med lod, glas samt mässing
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK

6764
Saint Laurent, solglasögon
Slutpris425 SEK
Värdering800 SEK

6761
Jimmy Choo, solglasögon "Fede"
Slutpris275 SEK
Värdering1 000 SEK

6766
Solglasögon, Lash "Sian"
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK

6767
Celine, solglasögon
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK

6768
Solglasögon, Maui Jim Kawika
Slutpris225 SEK
Värdering600 SEK

5553
Släde/pulka, Segebaden-Berg, med skakel, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK

6780
Klackring, Guld 18k, 3.4g
Slutpris2 900 SEK
Värdering3 000 SEK

6765
Moscot, solglasögon "Lemtosh"
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK

6781
Klackring, Guld 18k, 5.9g
Slutpris4 900 SEK
Värdering5 000 SEK

6782
Klackring, Guld 18k, 7.1g
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK

6783
Halskedja, Guld 18k, 4.7g
Slutpris3 900 SEK
Värdering4 000 SEK

6784
Savonettur, Guld 14k, Waltham, Ø37mm
Slutpris8 250 SEK
Värdering5 000 SEK

6789
Blombord, stringmodell, teak, 1960-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

6790
Bänk, ek, 1960-tal
Slutpris425 SEK
Värdering600 SEK

6787
Sidobord, stringmodell, teak, 1960-tal
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK

6793
Soffbord, mahogny, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

6792
Sängbord, teak, 1960-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

6795
Stolar, 4 st, kromat stål och rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 SEK

6796
Sängbord, väggmodell, ett par, teak, 1960-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK

6797
Matbord, teak, 1960-tal
Slutpris1 050 SEK
Värdering600 SEK

6794
Ryamatta, 1970-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

6800
Golvlampa, 1900-talets mitt
Slutpris1 450 SEK
Värdering600 SEK

6798
Sideboard, teak, Ulferts, Tibro, 1960-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK

6803
Werner Schou, taklampa och ett par fönsterlampor, Danmark, 1960-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

6804
Taklampa, Fritz Kurz eller Carl Fagerlund, Orrefors, 1940/50-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

6806
Taklampa, mässing och glas, 1970-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

Bolandsgatan 15G