12 januari Auktion

6808
Spegel, Fröseke, Nybro, mahogny, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6809
Spegellampett, bemålad smide och glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

6810
Takkrona, omkring sekelskiftet 18/1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6799
Fåtölj, "Lamino", Ynvge Ekström, ek och teak, 1960/70-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 000 SEK

6812
Käpp med silverkrycka, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6813
Parasoll, samtida
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6814
Spegel, Fröseke, ek, 1960-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

6801
Soffa, Ihreborn, "Filip"
Slutpris3 600 SEK
Värdering10 000 SEK

6816
Nattduksbord, ett par, ikea, samtida
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6817
Golvlampa, Art Deco, centraleuropa, 1930-tal
Slutpris325 SEK
Värdering800 SEK

6818
Apoteksburkar, 4 st, stengods
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

6819
Bordslampor, 1 par, Falkenbergs belysning, modell 6236
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

6815
Matta, Karachi, Pakistan, old
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

6820
Mugg, Mumin, "Mugg gul/Muminmamman", Arabia, 1990-1996
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK

6821
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK

6822
Gunnar Cyrén, skål, Orrefors, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6823
Tallrikar, 6+5 st, "Irene", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

6824
Gjutjärnsgryta, Copco, Danmark, samt mjöljkkanna, Kockums
Slutpris325 SEK
Värdering300 SEK

6826
Apoteksmortlar, Haldenwagner, 2 st, samt Emaljskyltar, 2 st
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK

6827
Evy Låås, träd med fåglar, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6828
Birger Stafås, vinterlandskap, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6830
Konstböcker, 6 st
Slutpris275 SEK
Värdering300 SEK

6829
Apoteksflaskor, glas, 12 st
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

6832
Oidentifierad konstnär, sommarlandskap, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6833
Frederick Hollyer, ur "The Spirit of Christianity", albumintryck, omkring år 1900
Slutpris275 SEK
Värdering500 SEK

6834
Bordslampa, porslin, Italien, saluförd på Nordiska Kompaniet
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

6836
Konstböcker och häften
Slutpris275 SEK
Värdering400 SEK

6831
Vägglampor, mässing, 1950-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

6837
Kaffekoppar med assietter, 6+6 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

6838
Otto Wackernagel, "South View of George Washington bridge", etsning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

6771
Skulptur, Uggla, Chrysocolla samt Rosenkvarts
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK

6773
Ökenros, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6774
Fossil, Ortoceratit
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

6775
Geod, Kvarts
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

6776
Skulpturer, Äpplen, 2 st, slipad rosenkvarts
Slutpris375 SEK
Värdering300 SEK

6777
Fossiler, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6778
Fossiler, 3 delar, varav 1 slipat som fat
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK

6779
Ametistkluster, 2 st
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

6839
Kristallskålar, 2 st "Corona", Lars Hellsten, Orrefors, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

6852
Modellfartyg, "Blue nose", 1900-talets andra hälft
Slutpris325 SEK
Värdering800 SEK

6863
Efva Attling, Armband, Sterling silver
Slutpris425 SEK
Värdering500 SEK

6864
Karmstol, Erik Kirkegaard, Danmark, 1960-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK

6865
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

6843
Miniatyrmålning, blandteknik, 1800-talets slut
Slutpris1 050 SEK
Värdering400 SEK

5594
Kontorsljusstakar, ett par, No5, mässing, 18-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

5268
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

3146
Armband, Guld 18k, 10.3g
Slutpris8 500 SEK
Värdering8 500 SEK

6069
Gunghäst, bemålat trä, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

Bolandsgatan 15G